Etiopia w świetle niepełnosprawności – nowa książka i spotkanie z Andrzejem Kalinowskim

Źródło: Ruch „Betel”

Pomoc osobom z niepełnosprawnościami poza granicami Europy – to temat nowej książki autorstwa Andrzeja Kalinowskiego „Ewentegna Tamir. Prawdziwy cud”. Wydanie publikacji było okazją do spotkania z autorem, które zorganizowano w piątek 24 maja na Scenie Muzyczno-Teatralnej przy kościele św. Zygmunta w Częstochowie.

Książka pokazuje codzienne zmagania o utrzymanie życia i godności osób z niepełnosprawnościami w Etiopii. Jest także zapisem walki autora o stworzenie namiastki rodzinnego ciepła i bezpieczeństwa. Nowy tytuł stanowi uzupełnienie wydanej wcześniej książki poświęconej pomocy zatytułowanej „Na rogu Afryki”.

– Ta książka to dopełnienie poprzedniej części dotyczącej domu z osobami niepełnosprawnymi, który udało nam się otworzyć w Debre Zejt, 42 km od stolicy Addis Abeba, w 2012 roku. Od tamtego momentu minęło trochę czasu, a człowiek nabrał doświadczeń. Jest to książka o tamtym świecie, innym, niż nam się może wydawać. Być może jest to po części instrukcja dla tych, którzy chcieliby założyć taki dom i w jakiś sposób pomagać potrzebującym z Afryki. Zawarłem tam inne spojrzenie na świat, gdyż nam się wydaje, że świat wygląda tak, jak my go widzimy. Żyjemy w bardzo dobrym miejscu, jesteśmy szczęśliwcami, że urodziliśmy się tu, a nie gdzieś indziej. Będąc wielokrotnie w Afryce, trudno nie pytać siebie, co by było, gdyby… gdybym to ja się tam urodził – powiedział Andrzej Kalinowski, autor książki.

W swojej książce autor pokazuje, że na świecie są miejsca i ludzie, dla których znana nam rzeczywistość jest czymś zupełnie nierealnym. Zwraca też uwagę na poszanowanie takich wartości, jak godność, miłość i troska o życie, o które na innych kontynentach trzeba walczyć.

– Tam naprawdę jest bardzo duża bieda, nawet sobie tego nie wyobrażamy. Brakuje wszystkiego, począwszy od jedzenia i wody. Z tamtej perspektywy inaczej patrzymy na nasze szafy pełne ubrań, na nasze dzieciństwo, i cały ten świat, który nas otacza. To też każe nam myśleć, że Europa, w której nam przyszło żyć, to jedynie ok. 17-20% populacji świata. Ten cywilizowany świat, z którego się wywodzimy, jest bardzo mały. Niestety znaczna jego większość wygląda zupełnie inaczej. Być może to, że zostaliśmy obdarzeni, tyloma rzeczami materialnymi, zdolnościami, czy wykształceniem, ma być dla nas wyzwaniem, aby dać coś od siebie innym, którzy tego nie mają – dodał autor publikacji.

Książka jest dostępna w wybranych księgarniach. Można ją również zamówić na stronie afryka.zsercem.org. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Ruchu Dobroczynnego „Betel”.

BNO

 

Galeria: Ruch „Betel”

Spotkanie autorskie z Andrzejem Kalinowskim

Skip to content