fest_4

W minioną niedzielę, 2 sierpnia, w kościele ewangelicko- augsburgskim w Częstochowie został zainaugurowany Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Festiwal potrwa do końca sierpnia, a koncerty odbywają się w każde niedzielne popołudnie o 17.00.

Repertuar koncertu składał się z utworów muzyki barokowej, a jego głównym założeniem było przypomnienie kiedyś bardzo popularnego i często wykorzystywanego przez kompozytorów połączenia organów i violi da gamba. Alians tych dwóch instrumentów powoli wraca do łask po latach zapomnienia, spowodowanych wyparciem violi da gamba przez wiolonczelę, do której jest co prawda instrumentem podobnym, ale jednak odrębnym. Charakter violi da gamba ze względu na historię, jak i budowę, jest bardziej zbliżony do lutni, ponieważ można grać na niej za pomocą smyczka – mówi Beata Młynarczyk, prowadząca niedzielny koncert i wszystkie kolejne w ramach Festiwalu. Brzmienie violi da gamba jest miękkie i delikatne, wymaga dużego pogłosu i wspaniale współgra z organami, co doskonale było słychać w niedzielne popołudnie. O przywrócenie dawnego blasku oryginalnemu połączeniu organów i violi da gamba i przybliżeniu go licznie zgromadzonym słuchaczom zadbali dwaj muzycy młodego pokolenia: Antoni Pokora – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, a obecnie wykładowca w studium organistowskim w Legnicy oraz Piotr Młynarczyk – częstochowski gambista.
Kolejna odsłona Festiwalu już w najbliższą niedzielę, 9 sierpnia, oczywiście w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Śląskiej w Częstochowie. Wystąpią: Marzena Biwo (skrzypce) i Anna Firlus (organy). Początek o 17.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu wolny.

tekst i zdjęcia Paweł Bielaś

Skip to content