17 września Filharmonia Częstochowska rozpocznie nowy sezon artystyczny. Przez kolejne miesiące melomani słuchać będą różnorodnego repertuaru w wykonaniu twórców polskich i zagranicznych. Nowości muzyczne to jednak nie wszystko.

Podczas inauguracji 77. sezonu artystycznego – 17 września – sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej otrzyma swojego patrona. Na tę funkcję wybrany został polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej – Wojciech Kilar. Więcej na ten temat mówi Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej:

– To moja inicjatywa. Bardzo cenię Wojciecha Kilara, który był nie tylko wspaniałym twórcą, ale również człowiekiem niezwykłej kultury. Oczywiście był też związany z Częstochową, a szczególnie klasztorem jasnogórskim, gdzie często koncertował. Myślę, że Sala koncertowa czekała na to, aby takie miano przyznać.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Pierwszy sukces kompozytorski odniósł w wieku 15 lat, otrzymując za własne wykonanie „Dwóch miniatur dziecięcych” drugą nagrodę na Konkursie Młodych Talentów. Na kolejne wyróżnienia nie trzeba było długo czekać. Dorobek twórcy zawiera też wiele dzieł stworzonych na potrzeby kina. Muzykę Wojciecha Kilara można usłyszeć m.in. w „Pianiście” Romana Polańskiego, czy „Panu Tadeuszu” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Po inauguracji nowego sezonu artystycznego Filharmonia Częstochowska zaprasza melomanów na kolejne muzyczne wydarzenia. Jak zapowiada dyrektor Adam Klocek – na scenie dziać się będzie sporo:

– Z początkiem października zapraszamy na Festiwal im. Bronisława Hubermana. W Częstochowie wystąpi Maksim Wiengierow, czyli jeden z najsłynniejszych skrzypków na świecie. Ten koncert będziemy powtarzać również w Muzeum Polin w Warszawie. Reszta festiwalu myślę również bardzo ciekawa. Pokażemy wielu wybitnych polskich skrzypków oraz wiolonczelistów. Program będzie naprawdę bardzo ciekawy.

To wszystko już w październiku, natomiast każdy, kto chciałby uczestniczyć w inauguracji nowego sezonu artystycznego może to zrobić już jutro o godz. 19.00

ABK

Skip to content