Zespoły folkowe, czyli folklor połączony z nowoczesnymi brzmieniami, występowały na częstochowskiej scenie na Placu Biegańskiego w piątek i sobotę 1-2 września. Występy te zorganizowane były przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w ramach XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Finałowym koncertem o godzinie 20 w sobotę był koncert zespołu DAGADANA. Jest to wyjątkowy zespół spośród wszystkich zaproszonych, ponieważ występuje w nim akcent częstochowski, mówi dyrektor Gaude Mater – Tadeusz Piersiak:
– Jest to zespół w Częstochowie już znany, bo występował już tutaj dwa razy. Przyjeżdżają chętnie, bowiem w składzie zespołu jest częstochowianin – Mikołaj Pospieszalski. W Częstochowie również nagrywali materiał na płyty u ojców paulistów. Po wielkim tournee po Chinach, gdzie zespół promował polską i ukraińską kulturę ludową, przyjeżdża w nieco poszerzonym składzie, bo 4 osobowym. Prezentuje folklor polski, ukraiński, ale także krajów, w których występowali.
Koncert zgromadził dość dużą publiczność. Jest to jednak muzyka specyficzna, której brzmienie trzeba lubić, by się nią delektować.

KN

Skip to content