Gawędy i obrazy. Filharmonia Dzieciom wychowała już niejedno pokolenie

DSCF9041

Przez cały bieżący tydzień, codziennie odbywa się audycja muzyczna „Filharmonia Dzieciom”. Sala Filharmonii Częstochowskiej wypełnia się najmłodszymi słuchaczami, którzy mogą posłuchać instrumentalnej muzyki, śpiewu, dowiedzieć się, czym jest libretto i aria, a także – w aktualnym programie – poznać baśniowe motywy.

Tymczasem „Filharmonia Dzieciom” wychowała już niejedno pokolenie. Historia umuzykalniających audycji jest bogata, sięga kilku dekad, a każdy przygotowany program jest inny. Obecnie dzieci mogą poznać w Filharmonii baśnie, historie coraz częściej zapomniane.

– Teraz rodzice dzieciom, z racji życia, jakie jest, niewiele życia poświęcają. Nie czytają im, nie opowiadają. Poza tym nie ma już takich rodzin wielopokoleniowych, gdzie dziadkowie zajmowali się dziećmi, rodzice pracowali na utrzymanie, więc tę lukę ktoś musi wypełnić. A nikt jej nie wypełnia. Jest pustka – mówi Małgorzata Starczewska-Owczarek, która tworzy i prowadzi spotkania dla młodych słuchaczy. – Dzieci nie znają przysłów. Nie znają legend.  Nie znają gawęd, właśnie tych naszych, dawnych, które kształtują charakter człowieka, bo morały z tych wszystkich baśni to są takie drogowskazy na życie.

Audycja „Stare gawędy i obrazy opowiadane muzyką” będzie przedstawiana do piątku, 8 kwietnia.

Krzysztof Rygalik

Skip to content