Za nami już drugie wydarzenie Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego, organizowanego przez Filharmonię Częstochowską. W sobotni wieczór 3 lipca artyści zawitali do Podlesic, niedaleko Żarek.

O zamyśle festiwalu mówiła Agnieszka Małasiewicz z impresariatu Filharmonii:

-To jest cykl dokładnie dziesięciu koncertów. Część jest w Częstochowie, ale te na które chyba najbardziej czekamy, odbywają się poza miastem, na Jurze. Po koncercie inauguracyjnym na Starym Rynku przenieśliśmy się do Podlesic. Jest pięknie…

Co muzycy przygotowali dla wszystkich, którzy przybyli na sobotnie wydarzenie?

-Wykonawcy to kwintet wykonawców z Filharmonii Częstochowskiej, w tym dyrektor Adam Klocek, dyrektor Filharmonii. Mamy też gościa specjalnego, bandeonistę, Klaudiusza Barana. Jak bandoneon, to także tanga i gorący repertuar.

Agnieszka Małasiewicz zdradziła także, czego możemy się spodziewać po kolejnych wydarzeniach festiwalowych:

-Przede wszystkim emocji muzycznych i ciekawych miejsc. Będą to m.in. zamki w Bobolicach i Ogrodzieńcu, browar na Jurze. Muzycznie to zawsze filharmonicy, ale to przedstawią, to jest niespodzianką. Na pewno będzie różnorodnie.

O sobotnim koncercie w Podlesicach opowiedział także Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej:

-Miejsce bardzo specyficzne, ale i wspaniałe, hostel który gromadzi wspinaczy. Do tego tytuł, “Koncert dla wspinaczy”, znakomity solista prof. Klaudiusz Baran, kwintet Filharmonii i wieczór poświęcony tangom. Przepiękne okoliczności przyrody i letnia pora sprawiają, że tanga dobrze się słucha, szczególnie w ogródku Trafo Base Camp.

Dyrektor Filharmonii odpowiedział także na pytanie, czy festiwal jest formą remedium na “pandemiczną” tęsknotę za graniem dla publiczności:

-Na pewno tak, chociaż od dawna marzył mi się festiwal letni. Teraz, kiedy jestem dyrektorem naczelnym, postanowiłem wcielić tę ideę w życie. Mam nadzieję, że koncerty będą się cieszyć zainteresowaniem słuchaczy. Tym bardziej, że w tak zorganizowanej formie, czegoś takiego na Jurze jeszcze nie było.

Kolejne wydarzenie festiwalu już w sobotę 10 lipca w kościele św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, o godzinie 19:00.

JS

Skip to content