I dla dorosłych, i dla dzieci – bajkowe postacie zagościły w Ratuszu

DSCF3049

„Bajki Trzydziestolatków. Kultowe seriale i animacje lat 80. i 90.” – to tytuł wystawy, która od dziś (8 sierpnia) gości w częstochowskim Ratuszu. Autorką scenariusza i zarazem kuratorką ekspozycji jest Ewelina Mędrala-Młyńska, a eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, portalu BufetPRL.com oraz ze zbiorów prywatnych.
Wystawa kompletowana była przez pracowników Muzeum Częstochowskiego, a znaleźć można na niej najróżniejsze eksponaty związane z bajkowym światem minionych dekad.
– Można tutaj zobaczyć przede wszystkim lalki filmowe. To są lalki oryginalne – Miś Uszatek, Miś Colargol, pingwinki Pik i Pok. Myślę, że są one ciekawe zarówno dla nas – starszych, którzy możemy dzięki nim przypomnieć sobie, jak byliśmy dziećmi, ale również dla młodszych – mówi Anna Krakowian z Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego.
Na ekspozycji można zobaczyć także proces powstawania poszczególnych animacji, a to dzięki celuloidom, czyli rysunkom z kolejnymi kadrami. – Są ponadto rozmaite książki, projektory, stare rzutniki, adaptery do słuchania bajek, gramofon i płyty – dodaje Anna Krakowian.
Na wystawie umieszczony został także telewizor z Misiem Uszatkiem – każdy może zrobić sobie zdjęcie z ulubionym misiem. Można również nabyć książeczki z postaciami z bajek, pamiątkowe breloczki i kartki pocztowe, na których również widnieją stwory z bajek.
Wystawa w Ratuszu gościć będzie do końca listopada.

Skip to content