II Przegląd Pieśni Patriotycznej w Poczesnej

W niedzielę 12 listopada w Hali Sportowej w Poczesnej odbył II Powiatowo-Archidiecezjalny Przegląd Pieśni Patriotycznej. Organizatorem Przeglądu jest Parafialny Odział Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Imprezę honorowym patronatem objął bp Antoni Długosz. Wydarzenie nie mogłoby się również odbyć bez wsparcia Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy.

Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież, które wcześniej zdobyły najwyższe miejsca w konkursie. Przegląd był podzielony na różne kategorie wiekowe. Najmłodsi uczestnicy chodzą aktualnie do klas 1-3 szkoły podstawowej. Wszystkie odśpiewane pieśni miały charakter patriotyczny.

– Chcemy propagować wśród dzieci i młodzieży wartości patriotyczne. Mamy nadzieję, że podczas takich wydarzeń uczą się tego czym jest ojczyzna i rodzi się w nich poczucie przynależności do narodu. Mogą również poznać historię i uświadomić sobie to w jakich trudach nasi rodacy musieli walczyć o niepodległość Polski – mówiła Anna Urbaniak, Parafialny Odział Akcji Katolickiej.

Pierwsza edycja konkursu miała charakter lokalny. W tym roku impreza objęła swoim zasięgiem cały powiat. Czynny udział w organizacji Przeglądu miała również parafia św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, w której pomysł na takie wydarzenie się zrodził.

– To było moje marzenie jako kapłana, aby taki Przegląd dla dzieci i młodzieży powstał. Nie możemy zapominać o tym jak ważna jest edukacja historyczna od najmłodszych lat. Historia Polski jest od ponad tysiąca lat, czyli od samego początku, ściśle połączona z Chrystusem. Pieśni patriotyczne mają zawarte w sobie również wartości chrześcijańskie – mówił proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, ks. Jarosław Sroka.

Przegląd cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, Hala Sportowa w Poczesnej wypełniła się po brzegi. Organizatorzy już zapowiadają organizację kolejnej edycji za rok.