29 maja na Jasnej Górze odbyła się inauguracja projektu edukacyjnego „Nadzieja, Zwycięstwo” skierowanego do częstochowskiej młodzieży. Jego realizatorami są Kuratorium Oświaty w Katowicach, Jasnogórski Instytut Maryjny, Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” oraz Stowarzyszenie „Dumni z Polski”. Nazwa projektu zawiera dwa słowa i oparta jest na dwóch wydarzeniach mających miejsce w Częstochowie, o czym mówiła Alicja Janowska — dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.
— „Nadzieja, Zwycięstwo” to tytuł naszego projektu, który realizujemy w ramach programu „Niepodległa”. „Nadzieja” związana jest z pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku w Częstochowie. „Zwycięstwo” odnosi się do drugiego wydarzenia, które jest naprawdę bardzo mało znane. Był to ośmiodniowy strajk członków „Solidarności” w klubie „Ikar” Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego spowodowany decyzją wojewody częstochowskiego, który wprowadził stan wyjątkowy w 1980 roku — wyjaśniała Alicja Janowska.
— Stan wojenny miał miejsce rok później, w 1981 roku, zatem nie jastrzębskie czy gdańskie wydarzenia były pierwsze, a częstochowskie. Wolność narodziła się w Częstochowie pod wpływem spotkania z Ojcem Świętym — dodała organizatorka.
W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele z różnych szkół, którym organizatorzy przedstawili założenia projektu oraz zaprosili do udziału w nim. Na końcu chętni mogli złożyć deklarację współuczestnictwa w tej inicjatywie. Podczas otwarcia przedsięwzięcia odbył się również seans filmu o wydarzeniach w Ikarze w obecności jego twórcy Krzysztofa Walaszczyka ze Stowarzyszenia „Dumni z Polski”.
W ramach projektu przewidziane są spektakle, koncerty, projekcje filmu „Ikar — Stan Wyjątkowy”, test wiedzy o wydarzeniach w Ikarze czy konkursy plastyczne. W najbliższych dniach w placówkach oświatowych pojawią się plakaty dotyczące projektu, którego zakończenie zaplanowane jest na 8 listopada.
DC