jazztochowa_strona

3. Festiwal „JAZZtochowa” odbędzie się w Filharmonii im. Bronisława Hubermana oraz Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. W tym roku na scenie pojawią się światowe gwiazdy jazzu.

Kolejna edycja „JAZZtochowa” przyniesie sporo atrakcji. Na ten rok przygotowano wiele koncertów znakomitych artystów. Wydarzenie odbywa się pod patronatem grupy Tie Break, będącej „ojcem” festiwalu „JAZZtochowa”: „To jest dopiero trzecia edycja. Festiwal rozpoczął się w 2014 roku, wtedy to przypadał jubileusz częstochowskiej grupy Tie Break, która świętowała 35 lat istnienia. Od tego czasu pojawiły się tutaj światowe sławy jazzu” – powiedziała Anna Zagroba z Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater.

Wydarzenia muzyczne w związku z uroczystością będą odbywać się cyklicznie co miesiąc. Pierwszy z nich odbędzie się już 30 września i wystąpią na nim Grzegorz Włodarczyk Quintet. To grupa przyjaciół grająca na tradycyjnych instrumentach. W skład zespołu wchodzą: saksofonista Maxime Berton, pianista Enzo Carniel, gitarzysta Virxilio da Silva, basista Grzegorz Włodarczyk i perkusista Joao Lopes Pereira.
Drugi koncert odbędzie się 29 października. Tego wieczoru na scenie filharmonii częstochowskiej pojawią się światowe gwiazdy jazzu, m.in.: Wojtek Mazolewski Quintet, John Porter oraz Jacques Kuba Séguin.
W listopadzie będzie można usłyszeć młodego, utalentowanego artystę Szymona Mika wraz z zespołem, który zaprezentuje materiał ze swojej płyty zatytułowanej „Unseen”.
Kolejny miesiąc i kolejni artyści. Tym razem na scenie zobaczymy grupę Oleś Brothers & Antoni ,,Ziut” Gralak. ,,Ziut” to polski trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Nagrywa także muzykę teatralną i filmową. Sławę zdobył jako współtwórca jazzowej kapeli „Tie Break”. W grudniu na festiwalu „JAZZtochowa” wystąpi z duetem braci Oleś, Bartłomiejem i Marcinem. Pierwszy z nich gra na perkusji, a drugi na kontrabasie. Ten skład udowadnia, że trąbka, perkusja i kontrabas wystarczą, aby stworzyć muzykę pełną energii i ukrytych emocji.
Styczniową niespodzianką będzie występ duetu Michał Walczak & Paweł Surman. Mieli oni wystąpić podczas 13. Nocy Kulturalnej, jednak choroba jednego z nich w tym przeszkodziła. Przygotowane wystąpienie zostanie zaprezentowane podczas trzeciej edycji „JAZZtochowa”, tym samym fani duetu nic nie stracą.
W drugim miesiącu przyszłego roku na częstochowskiej scenie pojawi się Atom String Quartet, jeden z najsłynniejszych polskich kwartetów smyczkowych na świecie. Formacja ta wykonuje własne kompozycje muzyczne inspirowane, m.in. motywami z różnych regionów Polski czy rytmami latynoskimi. W skład zespołu wchodzą: Dawid Lubowicz oraz Mateusz Smoczyński grający na skrzypcach, Michał Zaborski koncertujący na altówce oraz Krzysztof Lenczowski odpowiedzialny za grę na wiolonczeli.
Finałowe muzyczne spotkanie odbędzie się w marcu. Podczas ostatniego występu zobaczymy formację Maciej Fortuna Quintet. Każdy z muzyków w zespole gra na innym instrumencie: Maciej Fortuna jest trębaczem, Wojciech Swieca gra na gitarze, Marina Terlecka śpiewa, jednocześnie grając na bandurze, Alicja Fortuna także jest wokalistką, która dodatkowo koncertuje na waltorni i niezwykły perkusista Andrzej Konieczny. Na częstochowskim festiwalu grupa przedstawi swój nowy Projekt Słowiański.

Bilety są już do kupienia na stronie częstochowskiej filharmonii www.filharmonia.com.pl, w siedzibie Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater przy ul. Dąbrowskiego 1 lub pod numerem telefonu: 795 451 438.

Patrycja Rudzka

źródło: www.gaudemater.pl

Skip to content