wianeczek-max

Zwyczaje i obrzędy weselne z przełomu XIX i XX wieku są tematem ekspozycji, którą od 17 września oglądać będzie można w Pawilonie Wystawowym w podjasnogórskim Parku Staszica.

O czym marzyły dziewczęta idące do ślubu sto lat temu, jak wyglądały, o czym decydowały, a na co nie miały żadnego wpływu i co czekało je w trakcie wesela? Co to jest rózga weselna, dlaczego kiedyś pieczono weselny kołacz? Co działo się podczas tradycyjnych oczepin? Dlaczego Pannę Młodą sadzano na dzieży? Tego dowiedzą się zwiedzający ekspozycję:Oj, wianeczku jak mi cię żal… Strój Panny Młodej i akcesoria ślubne z przełomu XIX i XX wieku”.

Na wystawie, której wernisaż odbędzie się 17 września w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica, zobaczymy ludowe stroje Panien Młodych z różnych regionów Polski. Będą tu też symbolizujące czystość i panieństwo wianki, które czasami przybierały zaskakujące, mocno rozbudowane formy oraz wiele innych ciekawych akcesoriów i prezentów ślubnych. Zwiedzający przekonają się, jak wyglądały prawdziwe oczepiny, poznają bogatą symbolikę obrzędów weselnych i obejrzą m. in. fotografie ślubne z początku XX wieku.

źródło: http://www.cgk.czestochowa.pl/

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content