Odsłonięcie jedynego w Moskwie pomnika Jana Pawła II uchwycone na kilkumetrowym obrazie oraz występ artystów światowej sceny muzycznej – tak zapowiada się piątkowy wieczór w częstochowskim Muzeum Monet i Medali przy ul. Jagiellońskiej. Wernisaż połączony z koncertem rozpocznie się o godz. 18.00.

Jak tłumaczy dyrektor Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II Krzysztof Witkowski, jednym z wielkich marzeń papieża Polaka było odbycie pielgrzymki do Rosji. W 2014 roku, z inicjatywy Grzegorza Amnuela, postawiono na tym terenie pomnik Ojca Świętego wykonany z brązu:

– Pomnik powstał na dziedzińcu Wszechrosyjskiej Biblioteki Literatury Zagranicznej w Moskwie, 14 października 2011 roku (to również rok otwarcia naszego Muzeum). Stoi tam do dzisiaj. Jest to św. Jan Paweł II siedzący na tronie. Jest to znakomita artystyczna praca, której replikę mamy w naszym Muzeum od wczoraj. Zobaczycie ją Państwo jutro. Moment odsłonięcia prawdziwego pomnika uwieczniony został na przepięknym malowidle, które także jutro zaprezentujemy.

Dzieło umieszczone zostało na scenie w sali koncertowej. Ma aż 3 m szerokości i ok. 1,20 m wysokości. Podziwianie malowidła to jednak niejedyna atrakcja wieczoru. Uczestnicy piątkowego wydarzenia wysłuchają też koncertu światowej sławy muzyków:

– Będzie to coś, czego w Częstochowie zapewne długo nie usłyszymy. Udało nam się zaprosić Lilianę Safikhanovą, która zagra nam na koncertowej harfie. To laureatka międzynarodowych konkursów, absolwentka Akademii Muzycznej w Lyonie oraz Konserwatorium Moskiewskiego. Z nią będzie śpiewać Evgenyego Skurata (bas-baryton), również laureat międzynarodowych konkursów. To trzeba usłyszeć. Oni wykonają coś, co będzie prapremierą światową. Będą to wiersze Juliana Tuwima na bas-baryton i harfę w opracowaniu muzycznym wg kompozytora Mieczysława Weinberga.

Koncert i wernisaż wpisujące się w 10-lecie powstania Muzeum, rozpocznie się 3 września o godz. 18.00.

Radio Fiat oraz portal informacyjny czestochowskie24.pl sprawują nad wydarzeniem patronat medialny.

ABK

Fot. Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II
Skip to content