W środę, 27 listopada w Pawilonie Wystawowym, który mieści się w częstochowskim Parku Staszica odbył się wykład w ramach cyklu „Wokół Polskiej sztuki współczesnej”.
Prelekcja na temat: „Czym jest wolność artysty? Czyli krótka historia polskiego życia artystycznego po 1945r.” wygłosiła Anna Budzałek, kuratorka sztuki nowoczesnej z Krakowskiego Muzeum Narodowego:
– Chciałabym opowiedzieć o potrzebie wolności, która jest jedną z najważniejszych cech i bodźców do twórczości. Artysta, żeby tworzyć w pełni potrzebuje być wolnym. Jak ta wolność się objawia i jak ona jest naginana, czasami też przez artystę, o tym będzie dzisiejsza opowieść. Zdecydowanie będzie to opowieść o artystach Polskich, działających po II wojnie światowej, między innymi o Tadeuszu Kantorze, Marii Jaremie, Jerzym Nowosielskim, ale też o wspaniałej grupie artystów, których można zobaczyć tutaj na wystawie w Częstochowie.
Jak wspomina Katarzyna Sucharkiewicz z działu sztuki Muzeum Częstochowskiego, wykład został zorganizowany w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców”:
– Dzisiaj gościmy panią Annę Budzałek, kuratorkę sztuki nowoczesnej z Muzeum Narodowego, z Krakowa która przygotowała dla nas wykład na temat “Polskiej sztuki powojennej”, pierwszych dziesięcioleci powojennych, o życiu artystycznym, o grupie krakowskiej. Będzie starała się odpowiedzieć na pytanie, czym jest wolność dla artysty. Jest to wydarzenie współtowarzyszące kolekcji „Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców”.
Katarzyna Sucharkiewicz zaprasza na kolejne wydarzenia zaplanowane w ramach cyklu „Wokół Polskiej sztuki współczesnej”:
– Zaplanowaliśmy kolejne oprowadzania po wystawie. Będzie oprowadzanie z właścicielem kolekcji, panem Piotrem Marcem które odbędzie się 8 grudnia oraz ze mną, kuratorką tej wystawy 14 grudnia w sobotę. Będą również spotkania dla seniorów i cały czas odbywają się zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych, młodzieży i studentów.
Kalendarz nadchodzących wydarzeń można znaleźć na stronie Muzeum Częstochowskiego.