Abakanowicz, Kantor, Potworowski, Pągowska czy Gierowski – to tylko kilka z trzydziestu siedmiu nazwisk wybitnych artystów, klasyków rodzimej sztuki po 1945 roku, których prace są prezentowane w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica. Wernisaż wystawy „Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców” odbył się w sobotę, 19 października.
Wystawa „Klasycy” zapoczątkowuje cykl jesiennych wydarzeń w Muzeum Częstochowskim. Ze względu na prezentowane dzieła jest ona, zdaniem dyrektor Muzeum Katarzyny Ozimek, jedną z najciekawszych, jakie placówka prezentowała w swoich salach wystawowych:
– Otwieramy wystawę niecodzienną dla częstochowskiego muzealnictwa, bo nie zawsze mamy okazję prezentować prace tak wspaniałych artystów. Jest to wystawa “Klasycy” z kolekcji Jolanty i Piotra Marców, z kolekcji prywatnej, której prezentujemy zaledwie niewielką część. Ale jest to bardzo bogata prezentacja, pozwalająca poznać w sposób wszechstronny sztukę polską, powojenną, inspirowaną zarówno europejskimi wątkami, jak i naszymi rodzimymi. Taka bardzo wszechstronna prezentacja i tak jak mówię, niecodzienna. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam do Muzeum Częstochowskiego na to wydarzenie. Myślę, że po prostu każdy powinien wybrać się do Muzeum Częstochowskiego, żeby ją zobaczyć.
W ramach ekspozycji obejrzeć można blisko osiemdziesiąt wyjątkowych dzieł – obrazów, grafik i rzeźb – pochodzących z prywatnej kolekcji Jolanty i Piotra Marców i na co dzień nie są dostępne publicznie. – Kolekcja to efekt wieloletniej pasji do sztuki – powiedział Piotr Marzec. – Pasja chyba się bierze już zupełnie z lat dziecięcych, gdzie zainteresowałem się sztuką jeszcze w podstawówce. To było oglądanie, wiele lat zwiedzania wystaw, a kolekcjonowanie jakoś tak przyszło naturalnie. Kiedy uzbierało się trochę plakatów, trochę grafik i było nas stać już finansowo na pierwsze poważne zakupy, to jakby przyszło tak sobie powoli od pierwszych dzieł kupowanych 20 ponad lat temu. Kolekcja trwa do dzisiaj, uzbierało się tego całkiem sporo. Myślę, że na dzisiejszej wystawie widzimy jakiś wyimek z tej kolekcji, ale taki najbardziej okazały, znamienity. No i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy dzisiaj to wszystko pokazać tutaj częstochowskiej publiczności. Pewne rzeczy są pokazywane po raz pierwszy w Częstochowie, także z tego jesteśmy dumni.
Wystawa ukazuje inspirującą różnorodność postaw artystów i koncentruje się na najważniejszych zjawiskach polskiej sztuki współczesnej. Została podzielona na trzy sekcje: „Materia / struktura / tkanka”, „Linia / znak / kształt” oraz „Metafora / aluzyjność / przestrzeń”. Dlaczego każdy powinien zobaczyć tę wystawę przekonywała jej kurator Katarzyna Sucharkiewicz:
– Dlatego, że ona prezentuje dzieła największych artystów polskich lat powojennych, klasyków współczesności. To są dzieła twórców, którzy zmienili oblicze polskiej sztuki współczesnej i wyznaczyli wszystkie najważniejsze kierunki rozwoju tej sztuki. Wspaniałe dzieła, bardzo wyjątkowy zbiór reprezentatywny dla sztuki polskiej od lat 50. do lat 80. Wydaje mi się, że to jest taka pozycja obowiązkowa zarówno dla miłośników sztuki jak i dla osób, które pierwszy raz będą miały kontakt z tego rodzaju twórczością, bo tu naprawdę na podstawie tego zbioru można sobie wyrobić zdanie o tym, jak sztuka lat powojennych wyglądała.
Ekspozycja „Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców” prezentowana będzie w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica do 12 stycznia 2025 r.