Potega_Rzeczypospolitej_u_zenitu_Zlota_wolnosc_Elekcja_1573-720x456

W środę 25 marca do Biblioteki Publicznej im. Wł. Biegańskiego zawitała Kmicicowa kompania. W ramach cyklicznych spotkań Akademii w Bibliotece prof. dr hab. Tadeusz Srogosz z Instytutu Historii AJD podzielił się ze słuchaczami spostrzeżeniami w trakcie wykładu pt. „Między ideałem prawego rycerza a wizją Kmicicowej kompanii według Henryka Sienkiewicza”. Istotne jest to, że ugruntowany w średniowieczu ideał rycerski był tylko wytworem kultury. – W momencie, kiedy powstawał ten ideał, na przykład Długoszowski ideał Zawiszy Czarnego z Grabowa, Roland czy innych postaci, coś takiego już nie istniało. To był ideał książkowy, natomiast życie bywało inne – mówi prelegent.

Natomiast plejada bohaterów powieści historycznych Henryka Sienkiewicza już bliżej odpowiada rzeczywistości. XVII w. nie należał do idyllicznych epok. Kompani takich jak Kmicicowa nie brakowało. – Podbipięta czy Skrzetuski, późniejszy Babinicz, to postacie dość literackie. Raczej takich wyrazistych aniołów nie widzimy wówczas – mówi Tadeusz Srogosz. – Sienkiewicz opierał się na historiografii Ludwika Kubali. Wcześni historycy wyróżniali się literackim językiem. Kubala pisał również barwnie i różnorodnie. Niewątpliwie Sienkiewicz miał dobre wzorce historiograficzne.

To ostatnie spotkanie w ramach tegorocznej, już VI edycji Akademii w Bibliotece. Jak co roku pracownicy Akademii im. Jana Długosza podejmowali tematy ze swoich dziedzin badawczych. Następne spotkania dopiero jesienią.

Krzysztof Rygalik

Skip to content