Wczesnym wieczorem w niedziele 16 stycznia w Kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. Kolędowanie rozpoczęło się o godzinie 17:30, a chórem dyrygował Janusz Siadlak.

O przebiegu koncertu mówi ks. Mikołaj Węgrzyn, który prowadził wieczór:

-Okres Bożego Narodzenia co prawda się skończył, ale czas śpiewania kolęd w Polsce trwa tradycyjnie do 2 lutego. Kolęd jest tak dużo, że okres Bożego Narodzenia wydaje się zbyt krótki, aby wyśpiewać wszystko to co lubimy, znamy i tak bardzo nas porusza. Koncerty kolęd to właściwie miejsce, aby śpiewać o Panu Bogu, dla Pana Boga właśnie w kościele. Dzisiaj brzmiały nie tylko kolędy polskie, ale również w innych językach również z innych kultur. Było też trochę takich piosenek bożonarodzeniowych, już nie do końca kolęd, ale współczesnych. Wszystko w klimacie uwielbienia Boga i wdzięczności za to, że stał się człowiekiem. Bardzo cieszy fakt, że instytucje publiczne takie na przykład Filharmonia Częstochowska włączają się w to wspólne dzieło podtrzymania kultury, ale również w dzieło uwielbienia Pana Boga.

Podczas występu chórzystów, można było usłyszeć przepiękne wykonania różnorodnych kolęd i pastorałek z różnych zakątków świata. O swoich odczuciach po zakończonym koncercie mówi Janusz Siadlak, dyrygent:

-Styczeń to czas kolędowania w związku z tym chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum realizuje to co repertuarowo jest bardzo ważne dla nas i dla publiczności. Kolędy, pastorałki te znane i nieznane polskie oraz mniej znane zagraniczne. Pojawiły się również śpiewy bożonarodzeniowe amerykańskie. Przepiękna atmosfera koncertu. Kościół był wypełniony po brzegi. Cieszymy się bardzo, że publiczność podąża za nami w tej pielgrzymce kolędowej. Po gromkich brawach myślę, że się bardzo podobało, co mnie i cały zespół bardzo cieszy.

Wszyscy, którym dzisiaj nie udało się dotrzeć na koncert mają jeszcze taką możliwość. Drugi z zaplanowanych występów Chóru Collegium Cantorum odbędzie się w parafii Nawiedzenia NMP 23 stycznia o godzinie 17:00.

Skip to content