Już w najbliższą sobotę w częstochowskim Teatrze im. Adam Mickiewicza będzie miała miejsce kolejna długo wyczekiwana premiera. Tym razem na deskach naszego teatru zobaczymy klasykę – „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire’a w reżyserii Rafała Szumskiego.

– W ostatnim czasie w obliczu panującej pandemii decydowaliśmy się raczej na premiery sztuk ograniczonych w ilość aktorów. Teraz w końcu na scenie zobaczymy większy rozmach i mam nadzieję, że przełoży się to też na odbiór przedstawienia. Pojawi się też kwarter smyczkowy, co jest dodatkowym atutem „Kandyda- mówił dyrektor Teatru Robert Dorosławski.

Tekst Voltaire’a przetłumaczony został przez Tadeusza Boy’a Żeleńskiego, a swoistym komentarzem do scenicznego dziania się są śpiewane przez aktorów, przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego, piosenki Macieja Wojtyszki z muzyką Jerzego Derfla.

– Satyra napisana przez Voltaire’a odnosiła się do szeroko rozumianej sytuacji polityczno-społecznej aktualnej dla autora, ale dziś możemy zauważyć, że pomimo upływu lat nadal świetnie z rzeczywistością rezonuje. Warto na na ten spektakl przyjść, bo mam poczucie, że po prostu jest dobry – mówił reżyser spektaklu Rafał Szumski.

Sztuka Voltaire’a cechuje się szybką narracją, pełną fantastycznych zdarzeń i nagłych zwrotów akcji. Aktorzy na oczach widzów będą przeobrażać się w różne postaci. Premiera spektaklu w sobotę o godz. 19:00, pokazy przedpremierowego będzie można zobaczyć w czwartek i piątek, a oprócz tego spektakl zostanie wystawiony 12 i 13 stycznia. Szczegółowy repertuar można znaleźć na stronie Teatru.

Skip to content