Kolejne atrakcje na wystawie Jerzego Kędziory w MGS-ie

Od listopada 2022 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie prezentowana jest wystawa prac znanego częstochowskiego artysty rzeźbiarza Jerzego Kędziory „Przyziemieni w napięciu”. Jest to prezentacja kilkunastu rzeźb artysty z cyklu „Sportowcy”.
W najbliższy piątek 10 marca o godz. 17.00 autor prac oprowadzi po wystawie i opowie o swoich rzeźbach i założeniach wystawy. – To spotkanie zorganizowane jest z dwóch powodów – mówi Jerzy Kędziora:
– Dzień otwarty Jerzego Kędziory i taki w ramach podziękowań sponsorowi, bo teraz nie jest łatwo o sponsora. Tu się taki pojawił. Miejskiej Galerii Sztuki udało się go przekonać i to spotkanie jest w ramach podziękowania. A przy okazji Galeria, ale generalnie władze państwowe, przyznał odznaczenie Złoty Medal zasłużony kulturze Gloria Artis. Połączenie tych dwóch elementów, a i wcześniej zapowiadane właśnie takie autorskie oprowadzenie zbiegło się w ten piątek.
Wystawa zorganizowana została w minionym roku z okazji podwójnego jubileuszu artysty:
– Tak, to jest 50 lat od uzyskania dyplomu i powiedzmy sobie, że zawodowej dyplomowanej twórczości. Bo i wcześniej, już pod nauki w liceum, czy podczas studiów dostawałem za plastykę jakieś nagrody. Przyjęliśmy, że rok ubiegły był rokiem Właśnie jubileuszy, takich okrągłych, 75. rocznica urodzin, 50 lat od uzyskania dyplomu i tak się zdarzyło, że w związku między innymi z tym wręczeniem medalu, ale jeszcze tam inne historie były, mamy tę wystawę jeszcze na ten rok – galeria przedłużyła do kwietnia, a później sobie pojedzie do Krakowa.
Jerzy Kędziora, znany w kraju i za granicą rzeźbiarz, laureat wielu nagród, autor rozlicznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie. Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, np.: „Legendarni woje”, „Budowanie gniazda”, „Między niebem a ziemią”, „Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym cyklem pozostają Rzeźby balansujące – postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach. Ważą kilkadziesiąt kilogramów, a sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki.

Skip to content