Koncert inauguracyjny Festiwalu “Gaude Mater” za nami

DSCF5271

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej “Gaude Mater” świętuje jubileusz 25-lecia. W piątek (1 maja) w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert inauguracyjny tej edycji Festiwalu, który był jednocześnie koncertem z okazji 80. urodzin Arvo Pärta – światowej sławy estońskiego kompozytora muzyki chóralnej i instrumentalnej. Z tej okazji w murach Jasnej Góry zgromadziły się postacie związane ze światem muzyki i sztuki w ogóle, a także osobistości ze świata polityki. Obok jubilata zasiadł abp Wacław Depo, który objął Festiwal patronatem honorowym.

W części oficjalnej, jeszcze przed rozpoczęciem koncertu, był czas na podziękowania i uhonorowanie szczególnie zasłużonych. I tak Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymały: Jasna Góra i Tygodnik Katolicki Niedziela. Z kolei honorowe odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymali: o. Nikodem Kilnar oraz Łukasz Urbaniak (członkowie Rady Programowo-Artystycznej Festiwalu), a Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymał Tadeusz Szyma.

Podczas koncertu inaugurującego XXV Festiwal “Gaude Mater” w klasztorze jasnogórskim rozbrzmiał śpiew Andreasa Scholla – jednego z najlepszych głosów kontratenorowych na świecie. Towarzyszyły mu dźwięki w wykonaniu Morphing Chamber Orchestry. Hymn “Gaude Mater Polonia” oraz utwory z repertuaru Arvo Pärta wykonał Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą dyrygenta Jana Łukaszewskiego. – Chór liczy sobie już 37 lat. Działał na początku pod kierunkiem mojego brata, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ja, który śpiewałem w chórze od początku, a zarazem byłem asystentem brata, przejąłem kierownictwo i do dzisiaj prowadzę chór. Chór ma za sobą bardzo wiele wspaniałych dni, wspaniałych koncertów – koncertów na różnych kontynentach, a także tutaj – na Festiwalu “Gaude Mater”, na którym występujemy praktycznie każdego roku – mówi dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis z Gdańska.
Na koncercie obecny był również Leszek Mądzik – twórca jubileuszowego, ale także kilku poprzednich festiwalowych plakatów. – Od wielu lat w moim życiorysie artystycznym obecność na “Gaude “Mater” była tak oczywista, że czegoś brakowałyby mi, gdyby mnie tu dziś nie było. W taką rocznicę mam wielką radość, że mogę tu być, bo od zarania emocjonalnie i duchowo jestem tu zawsze obecny – zaznacza Mądzik.
Koncert inauguracyjny poprzedziło otwarcie wystawy autorstwa Agaty Padoł-Ciechanowskiej, przedstawiającej niezwykłą drogę krzyżową. W sali o. Kordeckiego już można oglądać ekspozycję zatytułowaną “Droga, która leczy”. – To jest biblijna droga krzyżowa. Szukając inspiracji do namalowania tego cyklu, natknęłam się na informacje, że Jan Paweł II wprowadził w 1991 roku do liturgii właśnie tego typu drogę krzyżową i kilkakrotnie odprawiał ją w Koloseum. Mnie to bardzo zainteresowało, ponieważ ona bezpośrednio odnosi się do Pisma Świętego, czyli czytający może tę drogę kontemplować w oparciu o konkretne słowo i może z tym słowem rozwijać się – tłumaczy motywację do stworzenia cyklu krakowska artystka.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej “Gaude Mater” to wieloletnia historia, dlatego na program tegorocznego festiwalu złożą się koncerty najlepszych wykonawców poprzednich edycji imprezy.

Skip to content