Koncert oratoryjny – Franciszek Lessel wskrzeszony

Franciszek Lessel/Foto. Filharmonia Częstochowska

Częstochowska Filharmonia nie przestaje zaskakiwać! Mimo ciągle trudnego okresu pandemicznego i licznych przygotowań do koncertów on-line, które wymagają większej uwagi i zaplecza technicznego, muzycy z Częstochowy dostarczą nam prawdziwą perłę, bowiem zagrają dzieło zapomnianego polskiego kompozytora, po raz pierwszy od ponad dwustu lat.

Franciszek Lessel, wybitny kompozytor poprzedzający epokę Chopina, przez stulecie pozostawał zapomniany dla świata muzyki, nawet tej krajowej. Jednak po wielu latach trudnej pracy, udało się odzyskać jedno z jego wielkich dzieł, które swoją premierę będzie miał w gmachu częstochowskiej filharmonii. Adam Klocek, dyrektor placówki, zapewnia, że koncert będzie odkryciem muzykologicznym. A to dlatego, że po ponad dwustu dwudziestu latach odegrana zostanie kompozycja zapomnianego niestety polskiego kompozytora.

Życiorys muzyczny Franciszka Lessla spowija mgiełka tajemnicy. Nie wszystkie informacje na jego temat można uznać za wiarygodne. Urodził się najprawdopodobniej w roku 1780 w Warszawie, dzieciństwo zaś spędził w Puławach, gdzie jego ojciec był kapelmistrzem. Przez prawie dziesięć lat studiował w Wiedniu u samego Josepha Haydna, którego z czasem stał się ulubionym uczniem.

Co więcej muzyka Lessla była grana na wszystkich salonach Europy – od Madrytu, przez Wiedeń, po Warszawę. Skoro więc kompozytor swego czasu cieszył się taką renomą, dlaczego obecnie niemalże nikt o nim i jego dziełach nie pamięta? Odpowiedź jest niestety prosta i przykra: wojny. I i II wojna światowa, wojna z bolszewikami, liczne powstania oraz bunty, wszystko co przed ostatnie dwa wieku działo się na ziemiach Polskich skutecznie zniszczyło wszelkie pozostałości po twórczości Lessela.

Jak więc udało się ostatecznie odzyskać wiekowy rękopis, zawierający jeden z utworów Lessla? Magdalena Palisz, odkrywczyni manuskryptu oraz dyrygentka, która będzie prowadzić najbliższy koncert, wyjaśnia, że udało się odnaleźć kopię manuskryptu jego z utworów Lessela w klasztorze minorytów… w Wiedniu!

Koncert odbędzie się w piątek, 14 maja, o godzinie 19:00 na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej.