W niedzielę, 6 października w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, w ramach XIX Dni Muzyki Organowej, odbył się kolejny koncert organowy.
Jednym z artystów była Hanna Dys, profesor gry na organach z Gdańska, która zaprezentowała utwory wybitnych kompozytorów:
– Dzisiaj mam ogromną przyjemność wystąpić w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, razem z kolegą saksofonistą Szymonem Zawodnym, z którym współpracujemy już od kilku lat i będziemy mieć przyjemność zaprezentować taki bardzo różnorodny repertuar. W części utwory bardzo nowe, bo powstały w tym roku, dedykowane naszemu duetowi, są to utwory gdańskich kompozytorów np.: Anny Racławskiej – Musiałczyk, właśnie też saksofonisty Szymona Zawodnego a także warszawskiej kompozytorki Anny Ignatowicz – Glińskiej. Oprócz tych utworów, które są też bardzo zróżnicowane pod względem stylu. Oprócz tych utworów zagram utwory solo. Akcent gdański będzie wyraźnie wyczuwalny.
Utwory były w większości nowe i dedykowane duetowi: Hannie Dys oraz saksofoniście Szymonowi Zawodnemu, który podczas koncertu wykonał swój utwór:
– Dzisiaj wraz z panią Hanną Dys wykonamy koncert, będzie to mieszany koncert. Część utworów na organy solo i część utworów na duet saksofon i organy. Ja będę wykonywał partię saksofonu sopranowego i altowego na dzisiejszym koncercie. Bardzo dobrym punktem zaczepienia jest to, że będziemy grać 3 kompozycje specjalnie dedykowane na nasz duet, w tym jedną moją kompozycję, która łączy wpływy muzyki klasycznej, współczesnej a nawet improwizowanej.
Jan Mroczek, zastępca prezesa Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie oraz organizator wydarzenia zaprasza na kolejne koncerty w ramach Dni Muzyki Organowej, w szczególności na koncert finałowy:
– 13 października odbędzie się koncert finałowy, będzie to koncert kameralny organisty Marcina Armańskiego, który już gościł u nas na festiwalu w różnych odsłonach, grając też często na pozytywie szkatulnym, bo konstruuje takie kopie instrumentów historycznych oraz będzie mu towarzyszyć trębacz Wojciech Kubiak. Ten koncert odbędzie się w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli przy ul. Ludowej w Kiedrzynie, gdzie koncerty odbywają się już po raz szósty.
Historia organów i muzyki organowej w Polsce jest wyjątkowo bogata, a swoimi korzeniami sięga średniowiecza.