Utwory Franciszka Schuberta w opracowaniu na orkiestrę smyczkową prezentowane przez zespół Baltic Neopolis Virtuosi wraz z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej to piątkowa propozycja dla wszystkich melomanów. Koncert pamięci zmarłego dyrektora Ireneusza Kozery rozpocznie się o godz. 19.00.

Do wysłuchania repertuaru zaprasza Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej:

– Myślę, że programowo koncert ten pasować będzie do całej okoliczności. Zagramy muzykę Franciszka Schuberta. Usłyszycie Państwo jego kwintet z dwoma wiolonczelami, ale w wersji na orkiestrę smyczkową. Utwór sentymentalny, ponieważ napisany trzy miesiące przed śmiercią kompozytora.

Ireneusz Kozera działalność organizacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów. Za swoją pracę, w 2017 roku otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W tym samy roku wręczono mu również Złotą Honorową Odznakę za zasługi dla Województwa Śląskiego. W latach 2011-2020 Ireneusz Kozera sprawował funkcję dyrektora Filharmonii Częstochowskiej, a we wrześniu 2020 roku powierzono mu stanowisko zastępcy. Zmarł nagle 18 września. Miał 68 lat:

– Jest to oczywiście strata, o której trudno mówić. Był to wspaniały człowiek. Przez lata związany z instytucjami kultury w Częstochowie. Z pewnością wielokrotnie będziemy nawiązywali do jego osoby podczas różnych wydarzeń.

Koncert pamięci dyrektora Ireneusza Kozery rozpocznie się 24 września o godz. 19.00.

ABK

Skip to content