Koncert Pasyjny on-line w Filharmonii Częstochowskiej

Koncert pasyjny/Foto. Filharmonia Częstochowska

Filharmonia Częstochowska przygotowała koncert, który pomoże pełniej przeżyć ostatnie dni przed uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. Koncert pt. Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu będzie także możliwością zapoznania się z twórczością XVIII-wiecznego kompozytora Josepha Haydna.

Jak mówi Adam Klocek, dyrektor Filharmonii w Częstochowie, Joseph Haydn jest jednym z największych geniuszy gatunku muzyki klasycznej. To on swoją twórczością położył podwaliny pod następnych geniuszy jak Mozart i Beethoven. Koncert będzie zawierał jego oratorium oraz kwartet smyczkowy, w wykonaniu częstochowskiej orkiestry.

Pasją w Chrześcijaństwie nazywamy cierpienie, od łacińskiego passio. Głównie używając słowa pasja, mamy na myśli cierpienie Pana Jezusa związane z całą drogą krzyżową i samym ukrzyżowaniem. Utwory pasyjne to takie dzieła, w tym wypadku muzyczne, którą swoją strukturą i melodią mają przywodzić na myśl właśnie cierpienie Mesjasza, jego ból i słabość. Utwory te domyślnie mają pomagać w lepszym i głębszym przeżywaniu tajemnicy Zmartwychwstania.

Kompozycja Haydna powstała w 1786 roku w andaluzyjskim Kadyksie na krańcach Hiszpanii. Tamtejszy duchowny, Don José Sáenz de Santa María, zwrócił się do Haydna z propozycją napisania utworu instrumentalnego. Kompozycja miała w Wielki Piątek towarzyszyć rozważaniom ewangelicznych scen śmierci Chrystusa. Pomysł nie był nowy – siedem ostatnich wypowiedzi Jezusa umierającego na Krzyżu było już wtedy częstym tematem homilii i rozważań teologicznych, ale także muzycznych opracowań. Kompozytor – wówczas uznany już na całym świecie jako wybitny – potwierdził nowym tworem swoje niezwykłe umiejętności orkiestrowe. Utwór stał się niezwykle popularny i często był opracowywany samodzielnie przez dyrygentów na różne zespoły wykonawcze.

I chociaż Kościół katolicki odradza wszelakich zabaw – w tym słuchania muzyki – w Wielki Piątek, tak muzyka klasyczna, zwłaszcza pasyjna, jest dozwolona.

Koncert udostępniony będzie na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej, a także na jej stronie internetowej. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 15:00.