Koncert przy świecach – tym razem on-line

Cykl muzyczny „Koncert przy świecach” realizowany przez Filharmonię Częstochowską nie przestaje funkcjonować także w czasach pandemii. Przedłużenie lockdownu na Śląsku nie pozwoliło na otwarcie placówek kultury, więc tym razem koncert w Kościele Rektorackim odbędzie się za pośrednictwem Internetu.

Jak przekonuje Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, obecny koncert będzie czymś więcej, niż spotkaniem z piękną muzyką klasyczną, a to dlatego, że gościem koncertu będzie światowej sławy solista wiolonczeli, Tomasz Strahl – profesor Warszawskiego Uniwersytetu im. Fryderyka Szopena.

Czasy pandemii zmusiły wiele placówek kultury do zawieszenia swojej działalności, lub przeniesienie jej do Internetu. Jednak „Koncert przy świecach” od lat przeprowadzany jest w gmachu kościoła Rektorackiego, z udziałem publiczności. Dlaczego więc zarząd Filharmonii zdecydował się przeprowadzić koncert za pośrednictwem sieci, bez jakiejkolwiek widowni. I czy takie koncerty on-line cieszą się popularnością? Jak odpowiada dyrektor chcąc nie stępić swoich zmysłów artystycznych, muzycy muszą ciągle trenować i szlifować swój talent. Natomiast same koncerty cieszą się sporą popularnością, ponieważ liczba odsłon na premierę potrafi przekraczać ponad tysiąc widzów chociażby na platformie YouTube.

Dokładniejszy repertuar piątkowego koncertu podaje ks Mikołaj Węgrzyn, który w trakcie koncertu wygłosi słowo o muzyce. Melomani mogą spodziewać się dwóch koncertów Antonia Vivaldiego, koncert Stanisława Moryto, natomiast wielkim zwieńczeniem całej muzycznej nocy będzie koncert Eine kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Koncert będzie dostępny na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej, w piątek 30 kwietnia, od godziny 19:00.