Koncert symfoniczno-oratoryjny w Kościele Ewangelicko-Augsburskim

W niedziele 15 maja o godzinie 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbył się koncert symfoniczno-oratoryjny pamięci Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Podczas tego wydarzenia zaprezentowali się uczniowie oraz absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.

Niedzielny wieczór koncertowy podsumował ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie:

Nasza parafia jest otwarta na wszelkie inicjatywy kulturalne. Ponieważ muzyka otwiera serce człowieka jeden na drugiego, otwiera niewątpliwie też serce na Pana Boga. Święty Augustyn powiedział, że dobra muzyka jest przedsionkiem Królestwa Bożego. Więc jeśli jest muzyka, jeśli jest kapitalna pieśń chóralna to musimy czuć się jak w przedsionku Królestwa Bożego, a tego nam wszystkim potrzeba. Myślę, że te przeżycia wszyscy tutaj doświadczyli poprzez fantastyczną grę młodych artystów, która urzekała, wzruszała. Ja przyznam się, że cieszę się, że jestem mężczyzną, a nie kobietą. Ponieważ kobieta zawsze ma piękny makijaż, ale ta muzyka w wykonaniu artystów wzruszała i ten makijaż inaczej by mi spłynął, a tak tylko mam oczy zapocone.

Podczas trwania tego wydarzenia można było usłyszeć wiele pięknych utworów. Były to m.in.: “Victoria” Wojciecha Kilara czy “Msza c-moll” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Więcej szczegółów programu koncertu przedstawiła Beata Młynarczyk:

Rozpoczęliśmy od występu Orkiestry Kameralnej, w jej wykonaniu usłyszeliśmy koncert na dwoje skrzypiec Antonio Vivaldiego, po czym usłyszeliśmy dwie mezzosopranowe, czy wręcz altowe arie. Jedna z wielkiej Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha, druga ze Stabat Mater Jospeha Haydna i tutaj solistką była znakomita Klaudyna Nitkiewicz. Usłyszeliśmy również Chór Zespołu Szkół Muzycznych drugiego stopnia i tu zabrzmiała muzyka polska. Najpierw renesansowa, a na zwieńczenie utwór Józefa Świdra. Wreszcie w wykonaniu orkiestry i chóru trzy utwory. Zabrzmiała Victoria Wojciecha Kilara, zabrzmiała Finlandia Jeana Sibeliusa w wersji z chórem, na ogół można ją usłyszeć w wersji orkiestrowej, a także Kyrie z Wielkiej Mszy c-moll Amadeusza Mozarta, napisanej w związku z zaślubinami z Konstancją Weber.

Koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wzbudzając tym samym w publice duże wrażenia. Orkiestrą symfoniczną dyrygował Marcin Mirowski, Orkiestrą Kameralną – Zygmunt Nitkiewicz, a Dyrygentem Chóru była Joanna Klajnowska-Pełka.

Galeria: Koncert symfoniczno-oratoryjny w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Częstochowie, 15.05.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content