Koncert w Borownie upamiętniający 100. rocznicę śmierci Edwarda Reszke

W związku z obchodami setnej rocznicy śmierci słynnego śpiewaka, Edwarda Reszke, w minioną niedzielę (21 maja) w kościele św. Wawrzyńca w Borownie odbył się koncert upamiętniający tę rocznicę. Po koncercie w Garnku (14 maja), było to kolejne wydarzenie upamiętniające artystę znanego na całym świecie, a związanego z regionem częstochowskim. Koncert noszący tytuł „Opera według Reszków” zabrał słuchaczy w świat tych oper, które Reszkowie wykonywali na największych scenach operowych Europy i Ameryki – mówi obecna na koncercie Małgorzata Zuzanna Nowak- Piękne rozpoczęcie koncertu jednym fragmentem Magnificat Jana Sebastiana Bacha, więc muzyką sakralną, bo przecież ta okazja 100- lecie śmierci Edwarda Reszke, jak najbardziej koresponduje z muzyką religijną. Potem były już tylko opery i to te, które Reszkowie śpiewali. Był Faust Gounoda, były opery Mozarta, Rossiniego i wreszcie był Bizet. Pokazaliśmy też charakterystyczną arię z Fausta Gounoda, którą śpiewał Edward Reszke i mieliśmy okazję obcować z muzyką na najwyższym poziomie artystycznym, bowiem soliści koncertu, Katarzyna Suska – Zagórska i Jacek Ozimkowski, którym to towarzyszył zespół instrumentalny Filharmonii Częstochowskiej dostarczyli nam wszystkim niezapomnianych wzruszeń.

Trzeci koncert upamiętniający 100 – ną rocznicę śmierci Edwarda Reszke odbędzie się 2 września na Jasnej Górze. Mówi Małgorzata Zuzanna Nowak – Setna rocznica śmierci Edwarda Reszke niejako zobligowała całe nasze środowisko, które pragnie propagować dorobek po Reszkach do organizacji trzech koncertów. Jeden odbył się w Garnku, drugi w Borownie, a trzeci ma na celu promocję artystycznych dokonań już nieco szerzej, towarzyszyć on będzie Pielgrzymce Rolników, 2 września na Jasną Górę. Reszkowie to przecież ziemianie nie tylko artyści, śpiewacy operowi wielcy donatorzy tego regionu, gdzie zostawiali tu spore swoje majątki wspierając wiele cennych społecznych inicjatyw, dlatego też kończymy to 100-lecie śmierci Edwarda Reszke właśnie koncertem w Bazylice Jasnogórskiej, 2 września o godz. 17.00. W koncercie wystąpią Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej a towarzyszyć jej będzie chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a solistami będą laureaci konkursu wokalnego im. Reszków.

Edward Reszke, urodził się 22 grudnia 1853r. w Warszawie. Śpiewał na wielkich europejskich scenach, występował w Paryżu, po czym zaangażowano go do Turynu, a następnie do Mediolanu; później występował w Trieście, Lizbonie i Londynie, często z bratem Janem i Adeliną Patti. Zmarł 25 maja 1917 w swoim majątku, spoczął na cmentarzu w Borownie.