Przedpremierowy pokaz zapisu Koncertu Patriotycznego w Mykanowie/fot. MykaNEWS

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń historii Polski. Podpisana 230. lat temu zniosła liberum veto i wprowadziła trójpodział władzy, regulując tym samym ustrój prawny państwa. Każdego roku rocznica jej ustanowienia świętowana jest w wyjątkowy sposób. Tak też było w Mykanowie, gdzie na kilka dni przed szczególną datą, zorganizowano przedpremierowy pokaz zapisu Koncertu Patriotycznego.

Ideę muzycznego wydarzenia zainicjowała poseł Lidia Burzyńska. Jak mówi – pamięć o Konstytucji 3 Maja powinna być dla Polaków rzeczą fundamentalną:

– Przypominamy o tym wspaniałym wydarzeniu, z którego korzystały inne kraje Europy. Musimy pamiętać, że nie była to łatwa historia. Po czasie Konstytucja ta została obalona w wyniku wojny oraz tych, którzy uważali, że odbieranie im praw jest niegodne demokracji. Pamiętajmy jednak, że Konstytucja była impulsem oraz siłą. Musimy o tym głośno mówić i przekazywać tę wiedzę młodym pokoleniom.

– Powinniśmy przypominać polską historii, pokazując ogromne zalety Konstytucji 3 Maja. Porównywać ją z czasem obecnym i wyciągać wnioski – dodaje wójt gminy Mykanów Dariusz Pomada:

– Konstytucja 3 Maja odebrała przywileje tzw. gołocie – szlachcie, która nie miała przywilejów. Takie osoby łatwo było przekupić, co wykorzystywały wrogie Polsce mocarstwa. Podobnie dzieje się i teraz. Jeżeli Ojczyzna jest w potrzebie zawsze, powinniśmy jednoczyć się wokół jednego celu – budowania przyszłości kraju.

Przedpremierowa projekcja zapisu Koncertu Patriotycznego odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie. Wśród wykonawców znalazło się wiele duetów, liczniejszych zespołów, a także utalentowanych solistów. Impreza z zachowaniem reżimu sanitarnego była okazją do wyjątkowych podziękowań, o czym mówi dyrektor ośrodka w Mykanowie Adriana Moroń:

– Pandemia bardzo ogranicza działalność Ośrodków Kultury. Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy poproszeni do współorganizacji tego wyjątkowego koncertu. Cieszę się, że wszystkie gminy odpowiedziały na naszą prośbę i wzięły udział w tym koncercie. Jestem za to bardzo wdzięczna.

Premiera Koncertu Patriotycznego on-line odbędzie się 3 maja bieżącego roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie. Ma być wyrazem głębokiego patriotyzmu mieszkańców okolicznych gmin, czyli małych ojczyzn Ziemi Częstochowskiej. Europoseł Jadwiga Wiśniewska objęła wydarzenie honorowym patronatem.

ABK

Skip to content