Koniec Teatru from Poland

Fot. Wojtek Habdas/fb Wojtek Kowalski

Po trzynastu latach Teatr From Poland przestaje istnieć. Zagrożenie epidemiczne uniemożliwiło funkcjonowanie placówki na wiele miesięcy, co przełożyło się na diametralny spadek dochodów. Budynek przy alei Najświętszej Maryi Panny niedługo zostanie wyburzony, a prowadzona w nim działalność kulturalna, jeśli twórcy TfP wyrażą taką chęć, będzie musiała poszukać innej siedziby.

O tym, dlaczego doszło do zamknięcia teatru mówi manager Roman Bursztyn Awdziej.

– Wiosną mieliśmy zaplanowane cotygodniowe koncerty. Praktycznie cały czas się coś działo. Koronawirus zniszczył nasze plany, ponieważ wszystkie wydarzenia musieliśmy odwołać. Próbowaliśmy ponownie działać podczas tzw. rozluźnienia, latem. Zrobiliśmy parę koncertów, które przeważnie odbywały się jesienią. Niestety, rozpoczęła się jesień i ponownie wprowadzono ograniczenia sanitarne. Razem z Wojtkiem Kowalskim, aktorem i twórcą TfP, doszliśmy do porozumienia, że trzeba zamknąć teatr. Być może wznowimy działalność, ale już w innym miejscu. Budynek, w którym mieści się teatr, ma być wyburzony. Nie ma co walczyć z wiatrakami. Koszty utrzymania wszystkiego cały czas lecą.

Decyzję o wyburzeniu obiektu, w którym mieści się lokal, wydano przez brak właściwego stanu technicznego, potwierdzonego w trakcie przeprowadzanych przeglądów budowlanych. Właścicielem nieruchomości jest miasto, natomiast zarządza nią Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Przez wiele lat Teatr from Poland był miejscem krzewienia kultury, rozumianej w szerokim znaczeniu. Koncertowały tu również kultowe polskie zespoły, takie jak: T.Love czy Habakuk.

– Na pewno będziemy próbowali dalej coś tworzyć. Niekoniecznie już pod szyldem Teatru from Poland. Wojtek Kowalski z pewnością będzie dalej grał. Ja natomiast będę organizował koncerty. Oczywiście, kiedy sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Obecnie jest to niemożliwe, dlatego zdecydowaliśmy o zamknięciu TfP. To był piękny kilkunastoletni czas. Miejsce, gdzie promowało się też młodych twórców.

Teatr from Poland został otwarty w 2007 roku jako kontynuacja częstochowskiego Teatru WIFIFI. Przez wiele lat w siedzibie placówki odbywały się nie tylko koncerty zespołów prezentujących różnorodne gatunki muzyki, ale również spektakle, wystawy czy kameralne spotkania literackie.

ABK