Fot. Radio Fiat

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem rząd ogłosił zamknięcie m.in. placówek kultury.

Dzisiaj (06.11) o godzinie 19:00 po raz ostatni przed zamknięciem instytucji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie na scenicznych deskach wystąpią aktorzy. Władze teatru rozważają rozpoczęcie transmitowania przedstawień online. Spektakle nie będą nagrywane wcześniej. Aktorzy będą grali przed kamerami, na żywo. O działaniu teatru podczas tymczasowego zamknięcia mówi dyrektor placówki, Robert Dorosławski:

Mam nadzieję ze to zamknięcie będzie krótsze. Jest to kłopot dla teatru z organizacją, kiedy z dnia na dzień musimy odwoływać przedstawienia. Musimy przepraszać naszą publiczność, która i tak zechciała kupować bilety w obecnych czasach. Teatr bez publiczności jest teatrem martwym. Dopóki możemy pracujemy nad dwoma premierami. Aktualnie robimy przymiarki organizacyjno-prawne, aby uzyskać zgodę na emisję przedstawień online.

Filharmonia Częstochowska znalazła się w dokładnie takiej samej sytuacji jak teatr. Również będą szukać sposobów, aby nie stracić kontaktu z publicznością. Stąd pomysł zorganizowania koncertu muzyki polskiej online na kanale YouTube-owym filharmonii. Więcej na ten temat mówi zastępca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej, Ireneusz Kozera:

Nagłe zamknięcie filharmonii nie jest dla nas przyjemną sytuacją. Do tej pory organizowaliśmy koncerty przy bardzo ograniczonej liczbie widzów. Będziemy próbowali spotykać się w zespołach kameralnych i przygotować utwory, które następnie będą wrzucane do sieci.

Kino studyjne OKF Iluzja, podobnie jak inne instytucje kultury, tymczasowo przerywa swoją działalność. Jednak filmy z repertuaru kina będzie można oglądać na platformie MojeEkino.pl.

Tymczasowe zamknięcie placówek kultury obowiązuje do 29 listopada. Miejmy nadzieję, że niedługo będziemy mogli wrócić i obejrzeć spektakl lub posłuchać muzyki na żywo.

KP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content