Promocja specjalnego wydania magazynu literackiego “Galeria” miała miejsce w środę, 23 października w Ratuszu miejskim. 71. numer tego bardzo dobrze znanego w Częstochowie wydawnictwa w całości poświęcony był projektowi „Łączy nas rzeka”.
Projekt zainicjowany został przez nieformalną grupę ABBa: Annę Pawłowską, Barbarę Major i Barbarę Strzelbicką. Na czym projekt polega i co miał na celu wyjaśniła jedna z jego liderek Anna Pawłowska:
– Projekt polega generalnie rzecz biorąc na przybliżenie mieszkańcom problemów rzeki, integrację środowisk wokół ochrony ekosystemu rzeki, no i większe spopularyzowanie jej dla takich naszych codziennych aktywności. Aby to osiągnąć, aby to uzyskać, zaplanowaliśmy takie działania jak wydanie specjalnego numeru Galerii Literackiej z tekstami o rzece. Taki numer powstał. Możemy się nim już od dzisiaj podzielić. Zawiera bardzo ciekawe teksty zarówno publicystyczne, jak i literackie, jak i wiersze. A oprócz tego zbieraliśmy również od mieszkańców fotografie zdjęć powiązanych z Wartą i prezentacja tych fotografii będzie dokonywała się podczas tego spotkania w Ratuszu, jak i również są zdjęcia wyeksponowane na bannerze, który znajduje się w Parku im. Stanisława Staszica. Chcemy, aby wokół tego tematu rzeki, ludzie dla których ona jest ważna zintegrowali się, poczuli swoją moc. Jeżeli zajdzie taka potrzeba zabierania tego głosu w przestrzeni publicznej, żeby zadbać o jakieś takie rozwiązania korzystne dla rzeki, to żeby ten głos miał swój wydźwięk.
Chociaż przez Częstochowę nie przepływa tak wielka rzeka, jak na przykład przez Kraków, czy Poznań, to jednak stała się ona tematem projektu:
– Mamy tę główną rzekę Warte i oczywiście kilka tych pomniejszych, ale niezależnie od ilości i wielkości tej rzeki, jest ona dla mieszkańców ważna, co zresztą potwierdziły nam działania podejmowane w ramach tego projektu, bo po pierwsze, mieliśmy bardzo żywy oddźwięk mieszkańców, do których się zwracaliśmy o napisanie tekstów, bardzo chętnie udostępniali nam swoje fotografie, także niezależnie od wielkości tej rzeki, myślę, że ona dla nas jest ważna.
Jak wyjaśniła Anna Pawłowska, projekt „Łączy nas rzeka” zawiera w sobie wiele działań, zarówno artystycznych, jak i społecznych. Niektóre z nich mogą mieć wpływ na postrzeganie rzeki w naszym mieście m.in. przez władze:
– Jest jeszcze przewidziane wystosowanie takiego rodzaju memorandum do władz, czyli na podstawie tych spotkań, tej dyskusji, która się odbywa podczas innych zdarzeń mamy w ramach projektu zaplanowane wystosowanie, sporządzenie takiego raportu i rozesłanie do różnego rodzaju władz publicznych, a wiadomo, że za rzekę odpowiada bardzo wiele podmiotów. Zależy nam, żeby te podmioty ze sobą współpracowały, żeby były w dialogu i żeby również w kontakcie z mieszkańcami, biorąc pod uwagę ich opinie, szukali jak najlepszych rozwiązań dla rzeki.
Projekt „Łączy nas rzeka” jest realizowany w ramach konkursu Śląskie Lokalnie finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.