Nasze codzienne lektury (o ile mamy takowe…lub czas na nie) są okazją do tego, żeby zajrzeć w głąb czyjegoś życia, poznać sposób widzenia świata być może nieco inny niż nasz, tym sposobem idąc razem z autorem i/lub bohaterem książki wspólną drogą. Przynajmniej przez jakiś czas… Bardzo lubię czas spędzany z książką, wiele ich mieszka ze mną, a bez niektórych z nich trudno mi wyobrazić sobie domową przestrzeń. Niestety coraz mniej mam czasu na dłuższą lekturę, ale nie ustaję w wysiłkach, żeby to zmienić, zachęcam zatem (siebie i innych) do sięgnięcia po niektóre z tekstów.

Aleksandra Mieczyńska

Pod naszym patronatem: “Duch Jezusa”, Karol de Foucauld, wyd. Fundacja Instytut Globalizacji, Gliwice 2016.

Jest to pierwszy tom dzieł duchowych Karola de Foucauld, bowiem Fundacja uruchamia serię “Kanon katolika”, w której znajdą się dzieła należące do kanonu literatury chrześcijańskiej, nie tłumaczone dotąd na język polski. Dzieła duchowe Karola de Foucauld to najbardziej wartościowe, zarówno pod względem duchowym, jak i literackim, z dzieł błogosławionego. Wydania uświetniają obchodzony w 2016 r. w Kościele Katolickim Rok Karola de Foucauld, w 100-lecie męczeńskiej śmierci zakonnika. – Aktualnie chcemy wydać pierwsze z dzieł duchowych Karola de Foucauld, w 3 tomowym wydaniu, po kolei: “Duch Jezusa”, a następnie “Któż zdoła opierać się Bogu?” oraz “Nocny podróżnik”, aby przejść w przyszłości do innych niewystarczająco znanych pisarzy katolickich na rodzimym rynku wydawniczym – tłumaczy dr Tomasz Teluk, prezes Fundacji. – Dzieła duchowe Karola de Foucauld nie były dotąd w całości udostępnione polskiemu czytelnikowi – dodaje. Pierwsza z opublikowanych książek – „Duch Jezusa” to zbiór medytacji na temat cnót kardynalnych w Ewangeliach, powstałych w 1896 r., komentarzy do czerech Ewangelistów, datowanych na 1901 r. oraz wczesnych i późniejszych medytacji nad Ewangelią (1905 r. oraz 1914-1915r.). Natomiast drugi tom – „Któż zdoła oprzeć się Bogu?” to medytacje nad Starym Testamentem, pismami historycznymi,prorockimi, obrazem Boga w Biblii, których powstanie datowane jest na 1896 r. „Nocny podróżnik” jest z kolei książką zaliczaną do testamentu duchowego pisarza. Zawiera pisma duchowe, intymne przemyślenia, codzienne notatki. Spisane z kartek zostawionych przez autora, tworzonych przez całe dojrzałe życie (1890-1916). (źródło: inf.wyd.)
Rozmowa  z dr. Tomaszem Telukiem, prezesem Instytutu Globalizacji:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/02/Tomasz_Teluk_Radio_Watykanskie_11_12_2016.mp3]

“Niebo będzie później”, Natalia Niemen w rozmowie z Szymonem Babuchowskim, wyd.  Wydawnictwo Niecałe, Bytom 2016

Znana i ceniona artystka, córka legendarnego Czesława Niemena. W szczerym i pełnym pasji wywiadzie rzece ujawnia nieznane fakty z życia ojca, a jednocześnie tłumaczy, dlaczego idzie własną drogą, zarówno w karierze artystycznej, jak i w życiu religijnym. Fascynująca lektura nie tylko dla fanów dobrych dźwięków. To także niezwykła duchowa podróż: od przekonania, że „dziwny jest ten świat”, po wiarę, że lepszy świat dopiero nas czeka. Po drugiej stronie życia.

Fragmenty książki:

„Tata leżał w śpiączce około dziesięciu dni – do samej śmierci. Z mężem śpiewaliśmy mu psalmy. Rozmawiałam z tatą, mówiłam mu różne rzeczy, których nie zdążyłam powiedzieć mu wcześniej. Mówiłam też jakby za niego, w sensie: myślę, tato, że ty też chciałbyś mi różne rzeczy powiedzie. Warto w takich momentach powiedzieć „Przepraszam” i „Wybaczam”. Co ja właśnie też czyniłam”.

„Myślę, że na moje koncerty przychodzą wrażliwi ludzie, którzy dzielą ze mną podobne cechy psychoosobowości. Szukają piękna, szukają często czegoś więcej niż dobrej piosenki, świetnego śpiewania, decybeli i robienia wrażenia. Wydaje mi się, że przychodząc na moje koncerty, szukają również sacrum. Mojego odbiorcę określiłabym tak: wrażliwy i dziwiący się światu człek dobrej woli o poetycznych zapędach, który kocha sztukę nietuzinkową. I taki, który szuka Pana Boga.

Natalia Niemen – urodziła się 24 stycznia 1976 r. w Warszawie. Piosenkarka, altowiolistka, autorka muzyki i tekstów, artystka sztuk plastycznych (samouk). Wychowywała się w artystycznym domu, pełnym muzyki i plastyki. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej I i II stopnia m.in. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Publiczną działalność muzyczną zaczynała w chórkach,  w zespole u Natalii Kukulskiej. W 1997 r. wydała debiutancki album „Na opak”. Przez szereg lat była solistką chóru Trzecia Godzina Dnia oraz zespołu New Life`m z którym nagrała wiele płyt. Brała udział w koncertach i nagraniach swojego męża Mate. O. Współpracowała z Piotr Baron Quintet. Od kilku lat zajmuje się twórczością autorską, a także propagowaniem mało znanej twórczości muzyczno-poetyckiej swojego ojca, Czesława Niemena. O sobie samej mówi:” Najpierw jestem boginią domowego ogniska, kurą i gospodynią domową, żoną i matką, a dopiero później artystką”.

Szymon Babuchowski – rocznik 1977. Muzykujący poeta, dziennikarz, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, miłośnik tanich podróży. Kieruje działem kultury „Gościa Niedzielnego”. Jego wiersze tłumaczone były na język hiszpański, francuski, serbski, czeski i słoweński. Opublikował sześć książek poetyckich Sprawy życia, sprawy śmierci (2002), Czas stukających kołatek (2004),Wiersze na wiatr (2008), Rozkład jazdy (2011) oraz wybory: Drzewo pomarańczowe (2011) i Zanim przyjdziesz (2014). Ta ostatnia książka, zawierająca wiersze religijne i metafizyczne, nominowana została w 2015 r. do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Wraz z zespołem w którym śpiewa Dobre Ludzie nagrał płytę Łagodne przejście (2015 r.). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej Kościół na końcu świata(2013). Prywatnie mąż Marty i tata Natalii. Mieszka w Katowicach. (źródło: inf. wyd.)

 

Pod naszym patronatem: “O Bogu po ludzku. Przewodnik dla poszukujących.” Ks. Jarosław Grabowski. Książka z audiobookiem, wyd. Edycja św. Pawła, Częstochowa 2016.

Książka zawiera krótkie refleksje o Bogu, wierze, o trudnych ludzkich doświadczeniach, o Kościele, dialogu i wieczności. Każda z nich skierowana jest do konkretnych ludzi. Zarówno tych, którzy przeżywają relację z Bogiem, jak i tych, którzy traktują „sprawy boskie” okazjonalnie: do osób, które poszukują Boga, bo jest dla nich wielką zagadką, do wątpiących i tych, dla których wiara jest tylko przyzwyczajeniem, do tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia, tracą cierpliwość, przegrywają z pokusami, do ludzi nowoczesnych, którzy pytają o Kościół i stawiają wymagania, do osób otwartych na dialog, które potrafią słuchać innych i chcą budować mosty,
do wszystkich, którzy boją się śmierci. Ks. Grabowski jest znany z tego, że jego pasją jest głoszenie wiary językiem zrozumiałym dla wszystkich. Niedawno ukazał się Przewodnik dla pytających o wiarę również z płytą CD.

Ks. dr Jarosław Grabowski (ur. 1969), kapłan archidiecezji częstochowskiej, teolog dogmatyk, absolwent Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie. Wykładowca dogmatyki i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Autor książki Przewodnik dla pytających o wiarę (Edycja Świętego Pawła, 2015) i wielu artykułów zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych. Jego pasją jest głoszenie wiary językiem zrozumiałym dla wszystkich. (źródło: inf. wyd.).

Skip to content