Liceum im. Kopernika w światowej czołówce!

Spotkanie Zoom/Foto. VII LO w Częstochowie

VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie jako jedyna szkoła w Polsce otrzymała prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie – certyfikat School Incentive. Nagroda przyznawana jest przez japońską Fundację Pokoju z Tokyo, we współpracy z Ministerstwem Edukacji, Kultury, Nauki i Technologii tegoż kraju oraz UNESCO. Motywem przewodnim konkursu jest esej o tematyce pokojowej.

Ten renomowany konkurs jest przygotowywany co roku, lecz jego zasady zawsze są różne. W zeszłorocznej edycji uczestnicy musieli przygotować esej w formie listu do samego siebie, tyle że z przyszłości z roku 2030. Dziesiątka naszych uczniów wysyłając swoje eseje musiała wykazać się pomysłowością i talentem, by wyróżnić się na tle ponad trzydziestu trzech tysięcy innych prac z całego świata.

Marzena Kossak-Wąchała – nauczycielka języka angielskiego oraz opiekun zwycięskiej grupy wspomina, że przygotowana były naprawdę trudne, ofiarne i czasochłonne, co pandemia tylko potęgowała. Nauczycielka jest jednak szczęśliwa, że trud się opłacił, a prowadzona przez nią grupa jest jedyną w Polsce, która została nagrodzona.

Chociaż wyniki zeszłorocznego konkursu były znane już w listopadzie, jednak zagraniczny certyfikat potwierdzający nagrodę dotarł do Polski dopiero niedawno. School Incentive Award jest przyznawana za całokształt włożonej pracy, a jej laureatami zostają najlepsze drużyny z całego świata. Wśród nielicznych laureatów znajduje się także dziesiątka naszych uczniów. Oliwia Karczewska, jedna z laureatek, bardzo żywiołowo i energicznie opowiada o przygotowaniach i samym procesie pisania eseju. Także ze sympatią i życzliwością wypowiada się o pozostałych członkach swojej grupy, w tym opiekunki. Zapewnia również, że w tym roku zamierza sięgnąć po nagrodę indywidualną.

Pozostałymi członkami nagrodzonej drużyny byli: Julia Kanak, Julia Gorajek, Konrad Błosiński, Oliwia Lizurej, Magdalena Orda, Magdalena Szyda, Aleksandra Sufin, Weronika Szydłowska oraz Weronika Piotrowska.
Zachęceni grupowym zwycięstwem, w tegorocznej edycji konkursu uczniowie zamierzają sięgnąć także po nagrody indywidualne.