Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przygotowuje kolejną premierę. Tym razem publiczność zobaczy sztukę Williama Shakespeare’a w interpretacji André Hübnera-Ochodlo. Po raz pierwszy „Makbet” wystawiony zostanie 23 kwietnia.

Tragedia Shakespeare’a napisana została ok. 1606 roku i należy do najczęściej wystawianych oraz adaptowanych sztuk szekspirowskich. O tym, dlaczego wybór kolejnej premiery w częstochowskim teatrze padł akurat na „Makbeta” mówi dyrektor instytucji Robert Dorosławski:

– Prawie 10 lat temu odbyła się w naszym teatrze premiera „Hamleta”. Przedstawienie nagradzane oraz docenione przez krytyków. Zrobienie tej premiery zaproponował André Hübner-Ochodlo. Po „Hamlecie” zasiałem w jego głowie pewne „ziarenko”, aby kolejną tego typu sztuką był właśnie „Makbet”. Teraz wróciliśmy do tego pomysłu.

Dzieło epoki elżbietańskiej, z przełomu renesansu i baroku, to opowieść o szaleństwie oraz żądzy posiadania władzy. Jak czytamy w zapowiedzi spektaklu – jest to „sztuka o wojowniku, który zszedł na manowce, ponieważ wydawało mu się, że poznał przyszłość”:

– Będzie to autorska adaptacja, skupiona na wybranych wątkach z „Makbeta”. Opierać się będzie głównie na wątku małżeńskim oraz straty dziecka. Nie chcę wszystkiego Państwu zdradzać. Zapraszam do obejrzenia spektaklu.

Premiera „Makbeta” już 23 kwietnia o godz. 19.00. Po spektaklu publiczność zaproszona jest na poczęstunek w teatralnym foyer im. Marka Perepeczki.

ABK

Skip to content