W sobotni wieczór, w częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza, w spektaklu “Choć czas te dzieje wymazał z pamięci” wybrzmiały najsłynniejsze utwory polskiego wieszcza narodowego.

Te najbardziej znane, ale również te nieco mniej cieszące się popularnością utwory można było podziwiać w wykonaniu aktorów częstochowskiego teatru 200 lat po pierwszej publikacji „Ballad i Romansów”. Atmosfera tajemniczości, bogata i niezwykle interesująca kultura ludowa, muzyka romantyzmu i współczesny taniec – to wszystko, zgodnie z przedpremierowymi zapowiedziami organizatorów, otrzymała publiczność 20 sierpnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie podczas spektaklu realizowanego przez Instytut Rozwoju Sztuki we współpracy z Teatrem, Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater i częstochowskimi artystami. Różnorodność formy – taniec, gra aktorska, muzyka solowa, chóralna i instrumentalna, zapewniła publiczności niezwykłą mnogość doznań oraz szansę na spojrzenie na Mickiewiczowskie „Ballady i Romanse” na nowo.

Helena Siadlak z Instytutu Rozwoju Sztuki zdradziła, na czym skupia się cały spektakl:

Przede wszystkim są to fragmenty przeplatane innymi dziełami Mickiewicza, ponieważ jest to spektakl, w którym chcemy pokazać wszystko to, co najładniejsze i najlepsze w epoce romantyzmu, tym bardziej, że obchodzimy rok romantyzmu polskiego. Tę wyjątkowość chcemy przede wszystkim pokazać muzyką obecną podczas przedstawienia na scenie, szczególnie zważywszy na fakt, że sam Mickiewicz był bardzo muzykalny i komponował – o czym mało kto wie.

Helena Siadlak podkreśla, że ludzie spragnieni są sztuki:

Wszystkie wejściówki zostały rozdane w przeciągu niespełna 24 godzin już 2 tygodnie temu. Do dziś mieliśmy pytania, czy pojawiły się jakieś wolne miejsca. Ten fakt wyraźnie wskazuje na to, że wydarzenia teatralne, muzyczne, w ogóle – kulturalne są ważne. Ludzie są spragnieni sztuki. – mówi Helena Siadlak.

„Ballady i Romanse” autorstwa Adama Mickiewicza były zalążkiem polskiego romantyzmu. Rocznica ich wydania w Wilnie to nie tylko okazja do lektury tekstów poety, ale też innowatorskich i nie mniej ciekawych form ich przedstawienia. Nad spektaklem w częstochowskim teatrze Radio Fiat objęło patronat medialny.

Wykonawcy:

Śpiewacy Collegium Cantorum
Janusz Siadlak – kierownik muzyczny
Częstochowski Teatr Tańca
Włodzimierz Kuca – choreografia
Hanna Zbyryt
Adam Hutyra
Janusz Frączek, Jacek Stawiarski – fortepian

Robert Dorosławski – scenariusz i reżyseria

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

LN

Galeria: Radio Fiat

Miej serce i patrzaj w serce - Mickiewicz na deskach częstochowskiego teatru

Skip to content