Misterium Pasyjne w Filharmonii

Filharmonia Częstochowska zaprasza melomanów w piątek 8 kwietnia na Misterium Pasyjne. Początek koncertu o godz. 19.00.

W repertuarze koncertu znalazły się takie utwory, jak: James MacMillan „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu – kantata na chór i smyczki”, a także „Die Kunst der Fuge” Jana Sebastiana Bacha. Recytacje wygłosi ks. Mikołaj Węgrzyn. Więcej o wydarzeniu, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek:

Wielkie Misterium Pasyjne, James MacMillan kompozytor muzyki współczesnej, ale jest to muzyka niezwykle ekspresyjna, która czerpie z rozmaitych epok od średniowiecza poprzez muzykę renesansu do najbardziej współczesnych technik kompozytorskich. Kompozytor uwielbiany i ten utwór właśnie „Ostatnie siedem słów Chrystusa na krzyżu”, które wykonamy jest jednym z najbardziej znanych i lubianych utworów tego twórcy. Mamy świetną obsadę: Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Częstochowskiej oraz Chór Collegium Cantorum, który przygotował Janusz Siadlak, a całość poprowadzi maestro Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, który specjalizuje się w wykonywaniu muzyki wokalno-instrumentalnej i ten utwór wykonywał wielokrotnie. Mieliśmy zresztą bodajże dwa lata temu ten utwór wykonywać, niestety z przyczyn niezależnych od filharmonii, a mianowicie choroby dyrygenta, wtedy musieliśmy ten projekt odwołać i teraz powtarzamy mam nadzieję, że już nic nie przeszkodzi, żeby to niezwykłe dzieło naprawdę wzruszające i przejmujące wykonać w Częstochowie. Serdecznie zapraszam, bo naprawdę muzyka jest niezwykła. Wiem, że publiczność, która uczestniczy w wykonaniach tego utworu naprawdę jest do głębi wstrząśnięta. My również przy pomocy odpowiednich świateł oraz wizualizacji, które będą towarzyszyć muzyce, która oczywiście jest najważniejsza, ale też chcemy stworzyć taki rzeczywiście misteryjny klimat i mam nadzieję, że nam się to uda.

Zanim usta konającego Chrystusa zamilkły po śmierci na krzyżu, z głębi serca wypowiedział ostatnich siedem słów. Jest w nich przebaczenie, obietnica i nagroda, testament, cicha skarga, pragnienie, stwierdzenie, że dzieło zlecone zostało wykonane i modlitwa oddania się w ręce Ojca. Ze względu na brzemienną treść każdego z tych słów, warto zatrzymać się nad każdym z nich, ponieważ odnoszą się do nas wszystkich.

KKO

Misterium Pasyjne/ fot. Filharmonia Częstochowska
Skip to content