Młodzi muzycy świętują niepodległość

„Radość, uśmiech, niepodległość” to tytuł wieczoru patriotycznego, czyli imprezy organizowanej w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Wydarzenie to miało miejsce 8 listopada w Regionalnym Ośrodku Kultury.

W programie wieczoru znalazł się koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.

Współpracujemy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury już od bardzo dawna i jest to współpraca obopólna. Oprawiamy muzycznie wszystkie imprezy ROK-u, a z drugiej strony nasi uczniowie mają okazję do występów na innej sali z dobrym fortepianem. Z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostaliśmy poproszeni o koncert. W repertuarze koncertu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszko, Wojciecha Łukaszewskiego – byłego dyrektora ZSM, Grażyny Bacewicz, czy Henryka Pachulskiego – mówi dyrektor szkoły, Urszula Ledwoń.

Koncert rozpoczął występ chóru uczniów Zespołu Szkół Muzycznych. Zespół tworzą młodzi muzycy w różnym wieku. O repertuarze rozmawialiśmy z uczennicą, Anną Ciurą:

Jestem już drugi rok w szkole. Gram na fortepianie, a od niedawna śpiewam również w chórze. Utwory, które wykonujemy to: Hymn Narodowy, “Cześć polskiej ziemi, cześć”, ” Rota”, “Pierwsza Brygada”, “Polonez Warszawski”, “Piękna nasza Polska cała”. Ćwiczymy właściwie od początku roku, z krótką przerwą, spowodowaną chorobą pani nauczycielki. Najbardziej podoba mi się “Rota”, a poza tym najłatwiej mi się ją śpiewa.

Występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych jest przykładem na kultywowanie tradycji narodowej ze szczególnym zwróceniem uwagi na radość niepodległości, a także popularyzację pieśni patriotycznych wśród młodzieży.

KF

Skip to content