Częstochowscy i opolscy muzycy przygotowali prawdziwą muzyczną ucztę dla uczestników zakończenia XVIII Jasnogórskich Wieczorów Organowych. Finał tegorocznej serii adwentowych koncertów odbył się w sobotę, 21 grudnia. W zapełnionej po brzegi bazylice jasnogórskiej zabrzmiały kompozycje Stanisława Moniuszki.

Wydarzenie tradycyjnie już uświetnił swoim występem Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” wraz z Orkiestrą Symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej z Opola. Organistowską gwiazdą wieczoru był Michał Pyrkosz, rodowity częstochowianin, student Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jako soliści wystąpili: Katarzyna Kłosowska – sopran, Natalia Płonka – alt, Jakub Sazanów-Lubelski – tenor, Jan Okraska – bas.

Dyrygowali zamiennie Jarosław Jasiura, jasnogórski chórmistrz; organista, kierownik artystyczny chóru „Pueri Claromontani” oraz Hubert Prochota, kierownik artystyczny orkiestry z Opola.

Dzieła, które zabrzmiały podczas finałowego wieczoru organowego, wymienia Jarosław Jasiura:

-Usłyszeliśmy preludia organowe Moniuszki, utwory chóralne a’cappella i dwie wielkie formy z towarzyszeniem orkiestry: Msza Es-dur i III Litania Ostrobramska. III litanię kompozytor uważał za najpiękniejszą i ją właśnie dedykował wielkiemu kompozytorowi – Rossiniemu. 

Więcej o wykonanych przez siebie utworach solowych opowiada organista, Michał Pyrkosz:

-Zaprezentowałem trzy preludia organowe. Należą one chyba do najmniej znanych utworów Stanisława Moniuszki, ale w jego życiorysie bardzo ważnych. To dlatego, że przez wiele lat pełnił funkcję organisty w Wilnie czy w Warszawie. Preludia te ujęte są w zbiorze nazwanym “Pieśni naszego Kościoła na organy ułożone i do grania na Mszy czytanej przeznaczone”. Jest to zbiór, w którym znajdują się zarówno harmonizacje pieśni, jak wykonane dzisiaj “Witaj Święta i Poczęta”, ale również bardziej rozbudowane utwory, jak preludium do pieśni “Idzie, idzie Bóg prawdziwy”, które muzykolodzy uznają za jeden z najlepszych utworów organowych Moniuszki. Znajdują tam nawet nawiązania do twórczości znanego w świecie muzyki Franciszka Liszta. 

Koncert był także zwieńczeniem projektu, który zespoły przygotowały wspólnie z okazji obchodów 200. Rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Jarosław Jasiura zdradza główne założenia i przebieg realizacji projektu:

-Realizowaliśmy “Urodziny Mistrza Stanisława”. Przez cały rok wykonywaliśmy koncerty z twórczością Stanisława Moniuszki. Rozpoczęliśmy od wspólnych warsztatów w maju, w Nysie. Tam też odbył się pierwszy koncert. 5 maja, w sam dzień urodzin, zaśpiewaliśmy w Opolu u Franciszkanów. Byliśmy też na festiwalu beethovenowskim w Głogówku. Odbyliśmy podróż na Litwę, do miejsc, w których Moniuszko komponował i pracował. Mieliśmy przyjemność grania w kościele, gdzie Mistrz Stanisław był organistą!

Kolejny koncert z udziałem Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani” i Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej z Opola odbędzie się 4 stycznia o godzinie 17:00 w jasnogórskiej bazylice.
Tym razem aparat wykonawczy powiększy się o kilkudziesięciu członków chóru chłopięcego z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Wspólnie wykonają wielką, bożonarodzeniową kompozycję J.S. Bacha – 4 i 5 część Weinachtsoratorium.

Jakub Szewczyk

Skip to content