Mural ozdobił Zagrodę Włościańską

DSCF5282

Przy Zagrodzie Włościańskiej w minioną sobotę (5.05) odsłonięty został mural zainspirowany wycinanką ludową. To element projektu „Z tradycji wzięte, na nowo wycięte…”, czyli VI Konkursu Sztuki Ludowej realizowanego przez Muzeum Częstochowskie.

Zwycięski mural był jednym z 31 zgłoszonych do konkursu na projekt i wykonanie muralu. Na samo wykonanie twórca poświęcił dwa dni, nie licząc oczywiście pracy wykonanej wcześniej. – Jest to forma abstrakcyjna, geometryczna, ale bardzo mocno powiązana właśnie z estetyką wycinanki, jednokolorowa na czystym tle elewacji budynku. Prawdę powiedziawszy, to było moje pierwsze zetknięcie, powiedzmy, dogłębne generalnie ze sztuką ludową – mówi Marek Laskowski, plastyk, autor muralu.

Praca jest stonowana, elegancka. Bardzo dobrze współgra z elementami budynki, jak okna, oraz z otoczeniem.

Marek Laskowski jest częstochowianinem, absolwentem Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego i Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zrealizował w Częstochowie m.in. dwa murale Tomasza Sętowskiego: przy ul. Szymanowskiego w 2013 i przy ul. Dąbrowskiego w 2014 r. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Interesują go działania rysunkowe i malarskie, sztuka uliczna.

Mural można obejrzeć w Zagrodzie Włościańskiej w Parku Stanisława Staszica, na fasadzie budynku skierowanej na ul. 7 Kamienic.

Krzysztof Rygalik