Muzeum Częstochowskie zaprasza na „Dwie setki…”

Źródło: muzeumczestochowa.pl

Muzeum Częstochowskie zaprasza na „Dwie setki – Plucińska&Majewski”. Mowa o etnograficznej wystawie jubileuszowej w stulecie urodzin Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej i Stanisława Majewskiego.

Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę 24 września o godz. 18:00 w pawilonie wystawowym Muzeum.

– Podczas wystawy postaramy się pokazać oblicze związane z naturą podróżniczą artystki. Zaprezentujemy dużo rysunków i prac plenerowych. Mamy nadzieję, że to oblicze przypadnie do gustu zwiedzającym – zapraszała Ewelina Mędrala-Młyńska, kierownik działu etnografii Muzeum Częstochowskiego.

Stanisław Majewski, czyli druga postać, której twórczości będzie poświęcona wystawie, tworzył zaledwie przez 14 lat. Mimo tak krótkiego czasu artysta stworzył setki wartościowych prac.

– Dla mnie Majewski był ludowym filozofem. Miał przemyślenia na każdy temat, dając upust swoim teoriom w wielu dziedzinach naszego świata. To niezwykle ciekawe wizje przetworzone przez jego ekscentryczny umysł – dodała Ewelina Mędrala-Młyńska.

Twórczość Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej i Stanisława Majewskiego od lat jest przedmiotem badań częstochowskich etnografów. Artyści są kwalifikowani do nurtu nieprofesjonalnych, tak różni od siebie w sposobie przeżywania i interpretowania otaczającej rzeczywistości, podobnie eksploatowali czas poświęcany na działalność twórczą. Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Częstochowskim do 29 stycznia 2023 roku.

BNO

Skip to content