Podziemne Muzeum/Foto. Łukasz Kolewiński

Rewitalizacja Starego Rynku w centrum Częstochowy, poza uchronieniem wiekowych zabytków przyniesie ze sobą także całkowicie nową atrakcję – pawilon, a w jego podziemiach muzeum. W nich to każdy zainteresowany będzie mógł poznać historię miasta, a także zwiedzić ruiny piwnicy pierwszego miejskiego ratusza.

Wystawa pt. Historia Częstochowy – miasta nad Wartą, będzie prezentowała artefakty oraz znaleziska, które udało się odkryć w obrębie obecnego Starego Miasta. Jest to efekt prac archeologicznych prowadzonych od 2007 do 2012 roku, a także badań nad problematyką układu przestrzennego tej części miasta. Magdalena Wieczorek-Szmal, jeden z częstochowskich archeologów mówi wystawa opowiadać będzie nie tylko o historii konkretnego budynku, ale także całego Starego Rynku.

Warto tutaj zatrzymać się nad samym, wybudowanym jeszcze w XVI wieku ratuszem, ponieważ jego kazamaty są właściwie jedynymi pozostałościami, jakie przetrwały potężny pożar z 1809 roku, który strawił całą nadziemną część budowli.

Według organizatorów planowany koniec prac, a przynajmniej tych związanych ze samą historyczną wystawą, maja przypaść już na lato bieżącego roku.

Skip to content