Muzyczne oblicze wiary na Jasnej Górze

Fot. Radio Fiat

W czwartkowe popołudnie (29 września) w bazylice jasnogórskiej zaśpiewał Chór Collegium Cantorum Filcharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Był to pierwszy z trzech koncertów muzyki sakralnej w ramach projektu: „Trzy muzyczne oblicza wiary – sakralna muzyka nurtów chrześcijaństwa”.

Pierwsza odsłona została poświęcona muzyce chrześcijańskiej. Kolejne będą zawarte w nurcie cerkiewnym oraz protestanckim.

– W przypadku muzyki katolickiej nie ma lepszego miejsca, niż bazylika jasnogórska. Zaprezentowaliśmy tam utwory, począwszy od XVI wieku, aż po współczesne. W kościele ewangelicko-augsburskim zaprezentujemy muzykę polską, kompozytorów protestanckich, ale również Johanna Sebastiana Bacha. Po tym koncercie przejdziemy przez jezdnię, co będzie stanowiło niecodzienne spotkanie z publicznością, ponieważ vis-à-vis znajduje się kościół prawosławny, czyli częstochowska cerkiew. Tam zagramy utwory kościoła prawosławnego, które mieliśmy okazję grać kilka dni temu, jako gość Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku – mówił Janusz Siadlak, dyrektor chóru.

W każdym odłamie chrześcijaństwa śpiew chóralny jest niezwykle ważnym elementem modlitwy. Mimo zarysowanych różnic projekt stanowi poszukiwanie porozumienia dzięki muzyce, która jest podstawą liturgii w każdym z tych odłamów.

– Projekt ma pokazać różnorodność, która nas otacza, ale jednocześnie dąży do pewnej sumy doświadczeń, jako ludzi. W związku z tym my, jako chór, możemy wyrazić to możliwie najlepiej przez muzykę i nasze śpiewanie. Muzyka chrześcijańska wszystkich nurtów jest cały czas obecna w naszej pracy. Bardzo się cieszę, że możemy ją zaprezentować w takiej bliskości – dodał Janusz Siadlak.

Drugi koncert (muzyki protestanckiej) odbędzie się w kościele ewangelicko-augsburskim w niedzielę 2 października o godz. 17:00. Trzeci rozpocznie się godzinę później w Cerkwi Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat

Muzyczne oblicze wiary na Jasnej Górze

Skip to content