W poniedziałkowy wieczór 23 września w kościele św. Józefa w Częstochowie rozbrzmiała muzyka Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum.

Był to pierwszy z trzech koncertów w ramach projektu „Muzyka w świątyniach”. Jest to już druga edycja, która w minionym roku cieszyła się dużą popularnością. Chór wystąpił pod dyrekcją maestro Janusza Siadlaka:

– Chcemy pokazać, że kościoły to również obiekty architektoniczne. Często będąc w kościele nie zauważamy detali, nie znamy jego historii. Chcemy to właśnie pokazać, a wtedy to sakrum będzie na pewno głębsze.

Słuchacze dzięki dźwiękom sakralnej muzyki chóralnej zostali zapoznani z historią częstochowskich świątyń. Historię kościoła św. Józefa przybliżył dyrektor Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy dr. Juliusz Sętowski:

– Jest to świątynia wyjątkowa, jeśli chodzi o architekturę. Jest to kościół, który jest umieszczony w publikacji o najważniejszych architektonicznie obiektach w Polsce, zaraz tuż obok Jasnej Góry.

Projekt „Muzyka w świątyniach” zachęca wiernych do odwiedzenia poszczególnych kościołów oraz jest to czas modlitwy przy dźwiękach muzyki w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. Mówi bp Andrzej Przybylski:

– Połączenie takiej sztuki śpiewu z pięknem sakralnych wnętrz naszych kościołów myślę, że jest doskonałym pomysłem, bo jednocześnie możemy się pomodlić uwielbiając z chórem Pana Boga, a z drugiej strony możemy poznać historie kościołów, do których od lat chodzimy.

Patronat nad wydarzeniem objął abp Wacław Depo, a pieczę medialną sprawują Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl. Jutro 24 września Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum wystąpi w kościele św. Barbary i Andrzeja Apostoła. Początek o godzinie 19.15.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content