Muzyka w świątyniach/fot. Radio Fiat, archiwum

Poznaj historię częstochowskich kościołów przy kojących dźwiękach muzyki w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. Taka możliwość dostępna będzie już 22 czerwca o godz. 19.00 w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy. Utwory takich twórców jak Juliusz Łuciuk czy Andrzej Koszewski usłyszymy w ramach tegorocznej inauguracji cyklu „Muzyka w Świątyniach”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawuje abp Wacław Depo.

Projekt nazywany „mistyczną podróżą w czasie” stanowić będzie kompendium wiedzy na temat architektury i historii częstochowskich świątyń. O szczegółach cyklu mówi Janusz Siadlak, dyrygent Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum:

– Inicjatywa narodziła się ponad 10 lat temu. Pomyślałem wtedy o idei koncertów, które ukazywałyby też piękno częstochowskich kościołów. Do tego pomysłu wróciłem jednak kilka lat temu, rozpocząwszy cykl od świątyń w centrum Częstochowy. Spektrum sakralne poszerzałem dość mocno i obecnie mamy już 4 edycję projektu „Muzyka w Świątyniach”. Ideą jest przede wszystkim pokazanie świątyni w tzw. szerszym aspekcie. Często jest tak, że wierni nie znają historii danej świątyni. Nie zwracają też uwagi na rzeczy istotne z punktu widzenia również architektonicznego.

Każdy cykl „Muzyki w Świątyniach” składa się z 3 koncertów historycznych, podczas których kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy dr Juliusz Sętowski opowie słuchaczom o dziejach częstochowskich świątyń oraz zaprezentuje m.in. stare fotografie ze zbiorów archiwum miejskiego:

– Opowieści historyczne wzmacniają przekaz, który dzieje się podczas koncertu. Oczywiście chór Collegium Cantorum przygotowuje w świątyni odpowiedni program. Kolejny bardzo ważnym elementem projektu jest specjalne oświetlenie danego kościoła. 22 czerwca odbędzie się koncert w Sanktuarium św. Antoniego w Częstochowie. Kolejne realizowane będą natomiast jesienią. W repertuarze znajdą się piękne kompozycje Juliusza Łuciuka oraz Andrzeja Koszewskiego.

Radio Fiat objęło cykl koncertów patronatem medialnym.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne w świątyni zajętych może zostać jedynie 50% wolnych miejsc. W związku z tym od 10 czerwca, w Kasie Filharmonii Częstochowskiej będzie można odebrać bezpłatne wejściówki.

W dniu koncertu będą obowiązywać również szczególne warunku uczestnictwa. Chodzi o zasłonięcie ust i nosa, dezynfekcję rąk, pomiar temperatury, a także wypełnienie specjalnego oświadczenia dostępnego na Facebooku wydarzenia, a także w kasie Filharmonii.

ABK

Skip to content