„Na dwa fortepiany” w Filharmonii Częstochowskiej

Koncert “Na dwa fortepiany”/fot. Filharmonia Częstochowska

Jeden z twórców i prekursorów stylu romantycznego w muzyce. Obok niego francuski kompozytor z I połowy XX wieku, czerpiący z baroku i klasyki. Franciszek Szubert i Franciszek Poulenc to bohaterowie piątkowego koncertu (28 maja) „Na dwa fortepiany”, który odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej.

Muzykę mistrzów graną w ramach koncertu dyplomowego dyrygentki Justyny Chmielek-Korbut melomani usłyszą na żywo w sali kameralnej. – Repertuar zapowiada się bardzo ciekawie – mówi dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek:

– Muzyka niezwykle przyjemna w odbiorze. Bardzo lekka i pogodna. Będą to zupełnie różne utwory. Zabrzmią: powstała z inspiracji Mozartem V Symfonia w tonacji B-dur Franza Schuberta oraz Koncert na 2 fortepiany d-moll Francisa Poulenca w wykonaniu młodych pianistów Dariusza Micorka i Jacka Bylicy, również studentów krakowskiej Akademii Muzycznej. Koncert na dwa fortepiany Poulenca jest utworem lekkim, pięknym i kunsztownym, a sam kompozytor powoływał się w nim na swoich wielkich poprzedników: Mozarta, Liszta i Ravela.

Koncert grany będzie na żywo, dlatego publiczność zobowiązana jest do przestrzegania rygoru sanitarnego. Oznacza to zachowanie na sali połowy miejsc wolnych, utrzymywanie między odbiorcami dystansu 1,5 m, a także obowiązek zakrywania ust i nosa:

– Dla publiczności zaczęliśmy grać na żywo już w zeszłym tygodniu. 28 maja zagramy więc drugi koncert po ostatnim lockdownie. Zapraszamy serdecznie. Jednocześnie przypominam też o kolejnym muzycznym wydarzeniu. Już za kilka dni melomani będą mogli usłyszeć „Najpiękniejsze piosenki z bajek”.

Wszelkie informacje dotyczące repertuaru znajdują się na stronie Filharmonii Częstochowskiej. Najbliższy koncert, 28 maja rozpocznie się o godz. 19.00.

ABK