Gminna Biblioteka Publiczna w Poczesnej/fot. biblioteka fb

Gminna Biblioteka Publiczna w Poczesnej najlepszą w powiecie? Okazuje się, że tak! Poziom usług świadczonych w placówce został doceniony i po raz kolejny z rzędu nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem. To zaszczytne, 1 miejsce wśród bibliotek z 16 gmin powiatu częstochowskiego.

Ocenie w przeprowadzonym rankingu podlegały m.in. wielkość księgozbioru biblioteki, zakup nowości wydawniczych czy współpraca z samorządem gminy. Informacja o przyznaniu poszczególnych miejsc zwykle przekazywana była podczas specjalnej konferencji w Bibliotece Śląskiej. W tym roku, z powodów epidemicznych dyrektorzy poszczególnych placówek poznali wyniki za pośrednictwem poczty elektronicznej. – Wiadomość o ponownym przyznaniu nam 1 miejsca bardzo nas cieszy. To wspaniała motywacja do dalszej pracy – mówi Iwona Skorupa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Poczesnej:

– Pandemia jest dla nas bardzo trudnym okresem, ponieważ nie możemy prowadzić naszej działalności w taki sposób jak dotychczas. W związku z tym uważam, że to wyróżnienie jest wspaniałym sukcesem. Zostaliśmy docenieni przede wszystkim dzięki naszym drogim czytelnikom, nowościom bibliotecznym zakupionym przy wsparciu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wyniki działalności samorządowych bibliotek publicznych województwa śląskiego zależą od pewnych przeliczeń, na które składa się: liczba mieszkańców, ilość punktów bibliotecznych (w naszym przypadku centrala oraz 3 filie), ilość miejsc w czytelniach, powierzchnia bibliotek w metrach kwadratowych czy liczba zatrudnionych pracowników.

W rankingu brany był też pod uwagę stan księgozbioru danej placówki. Biblioteka w Poczesnej również w tym przypadku okazała się najlepsza w powiecie:

– Stan naszego księgozbioru jest tak duży, że pozwoliło nam to zająć zaszczytne, pierwsze miejsce. W rankingu brana jest pod uwagę także liczba aktywnych czytelników, udostępnienia zbiorów zarówno w bibliotece, jak i na zewnątrz (np. przez udostępnienia książek na telefon). Staramy się też robić wiele ciekawych akcji on-line. Staramy się docierać do czytelników w rozmaity sposób.

Docenienie w rankingu bibliotek województwa śląskiego nie byłoby możliwe bez wsparcia czytelników, którzy wypożyczają książki coraz chętniej. Jak się okazuje – nie tylko w gminie Poczesna. Warto tu przypomnieć raport upubliczniony przez Bibliotekę Narodową, według którego już 42% Polaków czyta co najmniej jedną książkę rocznie. – Choć te dane nie są aż tak optymistyczne, dają promyk nadziei – mówi Sylwia Góra z Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie:

– Ten wzrost to 3% – niewiele, ale mimo wszystko jest to dobra informacja. Cały czas staramy się docierać z literaturą do naszych czytelników. Organizujemy ciekawe inicjatywy, również on-line. Jednym z cyklicznych wydarzeń są np. nasze live na Instagramie „Kawa z książką”, zawsze w czwartek o godz. 11.00 czy krótkie filmiki na Facebook’u „Biblioteka poleca”. Zachęcamy do oglądania.

Jak mówił Cyceron – książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli. Pamiętajmy o tym i wspierajmy czytelnictwo, które nie tylko ubogaca naszą mowę, ale również kształtuje wyobraźnię, poprawia koncentrację oraz rozwija zdolności analitycznego myślenia,

ABK

Skip to content