Nie wszystek umrę – bo sztuka jest nieśmiertelna

Piękno, dobro i prawda, kiedyś te trzy cechy definiowały prawdziwe dzieło sztuki. Od czasów antycznych sposób pojmowania tego czym sztuka jest stał się bardziej abstrakcyjny i pojemny. Dzisiaj mianem wspaniałego dzieła określamy zarówno rzeźbę Dawida Michała Anioła, jak i film Skazani na Shawshank Franka Darabonta. Lecz sztuka to nie tylko rzeźby i filmu, a nie ma lepszego dnia na rozpoczęcie odkrywania innych dzieł niż dzisiaj, 15 kwietnia w Światowy Dzień Sztuki.

Wszyscy znamy słowo sztuka, wypowiadając je wyobrażamy sobie piękne obrazy Da Vinciego, tragedie Szekspira czy monumenty Franka Lloyda, jednak jak mówi Katarzyna Sucharkiewicz, pracownik Działu Sztuki Muzeum Częstochowskiego – bardzo niewielu wie oraz rozumie czym sztuka jest tak naprawdę. Z tego powodu, że po prostu nie istnieje wystarczająco dobra definicja, mogąca objąć wszystkie istniejące dzieła oraz wszystkie pomysły na te, które dopiero powstaną. Ciągle zdarza się tak, że jakiś twór wykracza poza przyjęte ramy, nie ważne jak szerokie by one nie były. Architektura, muzyka, literatura, teatr, film, wszystkie te dziedziny są źródłem sztuki tak długo, jak  ramach działają nie tylko poprawni i skuteczni rzemieślnicy, ale artyści – czasami nie znający nawet zasad, którymi dana dziedzina się kieruje.

Sztuka, a dokładniej obcowanie z nią nie tylko poszerza horyzonty poznawcze człowieka, ale sprawia, że ten staje się bardziej świadomy, a przez to bardziej wolny, o czym mówi Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, który chociaż nie neguje priorytetu inwestycji np. w infrastrukturę nad teatrami czy filharmoniami, ale przypomina oraz alarmuje, że wydatki na sztukę w Polsce są szalenie małe, w porównaniu do ilości placówek kulturowych i populacji kraju. Dodaje również, że taki stan rzeczy może nie być przypadkiem, ponieważ społeczeństwem ciemnym i nieobytym łatwej się steruje, a nie jest to problem zapoczątkowany przez pandemię.

Zapytaliśmy częstochowian, czy i jakiego rodzaju sztukę preferują najbardziej, a wśród ich odpowiedzi najczęściej padały film oraz książka.

Dla wszystkich spragnionych kultury, przypominamy, że jutro, 16 kwietnia, o godzinie 19:00 pt. “BACH! I po świętach” odbędzie się koncert Filharmonii Częstochowskiej na kanale YouTube.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content