Kopia jedynego w Moskwie pomnika św. Jana Pawła II oraz kilkumetrowy obraz upamiętniający odsłonięcie oryginału w 2011 roku to wyjątkowe dzieła, które zobaczyć można w częstochowskim Muzeum Monet i Medali przy ul. Jagiellońskiej. Uroczysta prezentacja połączona z koncertem pieśni na tenor i harfę odbyła się 3 września.

Jednym z marzeń św. Jana Pawła II było odbycie pielgrzymki do Rosji. Kilka lat po śmierci, na dziedzińcu Wszechrosyjskiej Biblioteki Literatury Zagranicznej w Moskwie, dzięki inicjatywie Grigorija Amnuela, Ojciec Święty upamiętniony został na rosyjskiej ziemi poprzez wykonany z brązu pomnik. W uroczystości odsłonięcia tego dzieła wziął udział m.in. Jarosław Książek, pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz były zastępca ambasadora w Moskwie:

– Było to bardzo uroczyste wydarzenie. Oczywiście w skali, jakiej było to możliwe. Była część artystyczna. Obecny był m.in. Krzysztof Penderecki. Pomnik Ojca Świętego stanął wśród wielu popiersi wybitnych w różnych obszarach. Jest tam Gandhi, są filozofowie. To, że pomnik stanął na moskiewskiej ziemi jest wielkim dokonaniem. Bardzo dziękuję za to panu Grigorijowi.

Piątkowa uroczystość wpisała się również w tegoroczne obchody 10-lecia powstania Muzeum Monet i Medali. – Jesteśmy po to, aby przybliżać ludziom postać wielkiego świętego Jana Pawła II – mówi dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski:

– Jak poznaję człowieka, który był kiedyś ambasadorem Rosji to jak można się nie cieszyć. Gdy poznają się ludzie, którzy pragną „działać” to nie pozostaje nic innego, jak tylko stworzyć wspólną inicjatywę.

W czasie prezentacji kopii i jednocześnie miniatury pomnika św. Jana Pawła II oraz trzymetrowego obrazu upamiętniającego moment odsłonięcia oryginału w 2011 roku uczestnicy piątkowego wydarzenia wysłuchali koncertu światowej sławy muzyków. Artyści wykonali wiersze Juliana Tuwima na bas-baryton oraz harfę w opracowaniu muzycznym według kompozytora Mieczysława Weinberga. W uroczystości udział wzięło wielu znakomitych gości, wśród których obecna była m.in. Monika Fajer, prezes Solidarnej Polski Okręgu 28:

– Jest to dla mnie zaszczyt, że mogę być w tym muzeum. To szczególne miejsce, prowadzone przez wyjątkowego człowieka – Krzysztofa Witkowskiego. Przybliża nam postać św. Jana Pawła II, który stanowi autorytet dla wielu osób. Dla mnie również. Bardzo się cieszę, że uczestniczę w dzisiejszym wydarzeniu.

Wydarzenie pt. „Jan Paweł II w Moskwie 14 października 2011 roku” objęte zostało patronatem medialnym Radia Fiat oraz portalu informacyjnego czestochowskie24.pl.

ABK

Skip to content