W sobotę 4 stycznia, niemal stu wykonawców wypełniło bazylikę jasnogórską dźwiękami Oratorium na Boże Narodzenie autorstwa J.S. Bacha. Połączenie muzyki barokowego geniusza z klimatem świątecznie udekorowanej świątyni, dostarczyło odbiorcom niepowtarzalnych wrażeń.

Aparat wykonawczy składał się z połączonych sił kilku zespołów. Przed tłumnie zgromadzoną publicznością wystąpili członkowie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani” oraz Chóru Chłopięcego Narodowego Forum Muzyki.

Sekcję instrumentalną stworzyła projektowa orkiestra symfoniczna z Opola. Wśród solistów znaleźli się Katarzyna Kłosowska, Ewelina Wojewoda, Aleksander Rewiński i Damian Szczepański. Całością dyrygował Jarosław Jasiura, jasnogórski organista i chórmistrz, kierownik artystyczny chóru „Pueri Claromontani”. Podczas koncertu zabrzmiały także wielkie organy bazyliki, za którymi zasiadł Michał Pyrkosz.

O wykonanych utworach mówi Małgorzata Podzielny, kierownik artystyczny Chóru Chłopięcego NFM:

-Zaśpiewaliśmy Weinachtsoratorium Jana Sebastiana Bacha. Były to IV i V kantata – cudowna muzyka, która zapala młodych chórzystów do wspólnego “muzykowania”.

Zapał tak dużej grupy młodych chórzystów do pielęgnowania kultury wyższej zadziwia i napawa optymizmem, kiedy zdamy sobie sprawę z realiów dzisiejszego świata. Młodzież masowo kieruje swoje zainteresowania muzyczne w stronę rapu i muzyki popularnej, telewizja publiczna propaguje wykonawców disco polo, a osoby pokroju sióstr Godlewskich biją rekordy popularności w mediach społecznościowych.

Małgorzata Podzielny zauważa, że to właśnie obcowanie z kulturą wyższą już od najmłodszych lat bardzo kształci i uwrażliwia:

-Młodzi chłopcy uczęszczając na zajęcia od około siódmego roku życia, są otoczeni bardzo dobrą muzyką. Potrafią rozróżnić to co wartościowe od tego, co nieciekawe. Prosta muzyka ich nie interesuje. Dlatego oni wykonując utwory Bacha, tak jak dziś, nie chcą śpiewać już niczego prostszego. Oni sami mówią, że to jest muzyka cudowna, która staje się też dla nich ogromnym wyzwaniem. 

Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” od pięciu lat realizuje kolejne części Oratorium na Boże Narodzenie. W tym roku do współudziału w projekcie zaprosili swoich przyjaciół z Wrocławia. Według wstępnych planów oba chóry za rok ponownie spotkają się, by wykonać ostatnią, VI część Weinachtsoratorium.

W tym roku repertuar bachowski przygotowany został do wykonania podczas trzech koncertów, w trzech różnych miastach polski: 4 stycznia na Jasnej Górze w Częstochowie, 5 stycznia w Opolu i 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, we Wrocławiu.

Jakub Szewczyk

Skip to content