Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przygotowuje się do premiery spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy”, który już 1 kwietnia będzie miał swoją premierę na deskach Teatru. Reżyserem jest Gabriel Gietzky, znany częstochowskiej widowni ze spektaklu „Być jak Kazimierz Deyna”.

„Kariera Nikodema Dyzmy”, na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, to satyra społeczno-polityczna opisująca międzywojenną Polskę. Czy spektakl będzie miał wiele m.in. z filmu z Cezarym Pazurą, czy z Romanem Wilhelmim wyjaśnia Gabriel Gietzky, reżyser spektaklu:

– Nasz Dyzma nie będzie posiadał cech innych odtwórców tej roli, np. Pazury. Nie sugerowałem się modelami, które były realizowane wcześniej. Moje akcenty są inne – zainspirowały mnie pytania, w jakim stopniu my wszyscy jesteśmy Dyzmą? Ile „dyzmizmu” jest obecnego w dzisiejszym narodzie? Tekst powstał już sto lat temu, lecz jest bardzo aktualny, jak gdyby został stworzony na nasze potrzeby.

Tytułową rolę Nikodema Dyzmy zagra znany i lubiany częstochowski aktor, Adam Hutyra. – Opowieść jest ta sama, ale inaczej zaprezentowana. Jesteśmy w teatrze, przedstawienie nie może tyle trwać co serial – mówi Adam Hutyra, aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:

– Z pewnych wątków musieliśmy zrezygnować tylko po to, aby wyeksponować inne zagadnienia. Przeprowadzenie tej historii to niemałe wyzwanie – wszystko, co niezbędne, zostało wykonane. Teraz już tylko czekamy na tę najistotniejszą dla ludzi teatru rzecz, czyli spotkanie z widownią.

Premiera „Kariery Nikodema Dyzmy” w interpretacji Gabriela Gietzkiego odbędzie się w sobotę 1 kwietnia. Spektakl rozpocznie się o godz. 19:00 i jak zapowiadają twórcy, będzie mu towarzyszyła bogata oprawa muzyczna oraz wspaniałe kostiumy.

Konferencja przed premierą "Kariera Nikodema Dyzmy"

Skip to content