„Istota rzeczy powinna się wymykać” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się 20 stycznia o godz. 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki. Twórcą prac pełnych abstrakcji jest Marcin Jasik – jeden z przedstawicieli młodej generacji współczesnego malarstwa polskiego.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oprócz malarstwa zajmuje się również fotografią oraz rzeźbą. Jego prace znajdują się w polskich, a także zagranicznych kolekcjach prywatnych. Na wystawie w Częstochowie artysta prezentuje wybrane obrazy z cyklów malowanych w latach 2016 – 2021. O szczegółach mówi Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie:

– To jest bardzo młody artysta. Dorobek wystawowy ma niewielki, ale jest twórcą bardzo obiecującym. Zyskuje bardzo wysokie notowania wśród krytyków. Ta wystawa z pewnością przyczyni się do rozwoju jego kariery. Wystawa nosi bardzo intrygujący tytuł „Istota rzeczy powinna się wymykać”, który wskazuje na pewien proces twórczy. Praca tego artysty przyjmuje zajęcie filozofa, który zajmuje się rozważaniem kondycji ludzkiej. Na wystawie artysta prezentuje prace ujęte w 4 cykle. Pierwszym są obrazy z elementami figuratywnymi, które artysta malował na podstawie dokumentacji fotograficznej z instytucji opiekuńczej nad osobami z problemami psychicznymi.

Kolejny cykl obrazów Marcina Jasika to abstrakcyjna próba wyjścia człowieka z tego co złe, aby później mógł kierować się on ku „lepszemu”.

– Inspiracją do tego cyklu był fresk Giotta „Św. Franciszek wyrzeka się dóbr ziemskich”, gdzie postać św. Franciszka ma zarówno ręce, jak i wzrok podniesiony ku górze. Marcin Jasik przetwarzał ten fresk swoją wyobraźnią. Jest to malarstwo głównie abstrakcyjne, bardzo wymagające.

Część prezentowanych dzieł artysty odnosi się również do zbiorów matematycznych, określonych jako AB oraz łączącym wszystko zbiorem C. Wystawa jest więc mocno intelektualna, choć niepozbawiona odczuć estetycznych.

Wernisaż wystawy Marcina Jasika już 20 stycznia o godz. 18.00. Ekspozycja prezentowana będzie w Sali Śląskiej Miejskiej Galerii Sztuki do 13 lutego.

ABK

Skip to content